Awokado – po polsku zwane jest smaczliwką wdzięczną. Pochodzi z Meksyku, rośnie także w tropikalnej części Ameryki Środkowej oraz w południowej Afryce, Izraelu i Hiszpanii (Hiszpanie przywieźli je w 1653 roku do Europy).
Wiecznie zielone drzewo o skórzastych liściach rodzi owalne lub gruszkowate owoce ważące od 30-60 dag. Owoce są pokryte cienką, ale twardą, błyszczącą skórką. Mogą mieć kolor ciemnozielony, żółtozielony, czerwony lub fioletowy, a niekiedy nawet czarny. Zrywa się je, gdy są jeszcze niedojrzałe i bardzo twarde. Dojrzewają dopiero podczas transportu. Niedojrzałe owoce należy zawinąć w papier i pozostawić w temperaturze pokojowej, aż dojrzeją i lekko zmiękną. Do jedzenia nadają się wtedy, gdy skórka ugina się pod lekkim naciśnięciem, a podczas potrząsania owocem wyraźnie słychać grzechotanie pestki. Żółtozielony miąższ awokado ma konsystencję kremu i niezbyt wyrazisty, raczej mdławy, orzechowy smak. Dlatego awokado łączy się w potrawach z produktami pikantnymi, a tradycyjnie – z owocami morza. Miąższ awokado po pokrojeniu szybko ciemnieje, dlatego trzeba go skropić sokiem z cytryny i przykryć, chroniąc w ten sposób przed dostępem powietrza. Jest tłusty, a więc bardzo kaloryczny (100 g – 233 kcal). Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (23,5 proc.), nieco białka (2 proc.), prowitaminę A (karoten), witaminy B_{1}, B_{2}, C, H (biotyna), K i PP, dużo witaminy E, bardzo dużo potasu i niewiele wapnia, fosforu i żelaza. Miąższ awokado zawiera 3,4 proc. węglowodanów.
Owoce te zaleca się osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz ze skłonnością do anemii. Awokado wskazane jest również przy nadkwasocie żołądka, ponieważ zmniejsza kwasowość soku żołądkowego. Awokado spożywa się przeważnie na surowo. Duża zawartość taniny powoduje bowiem podczas gotowania owoców wydzielanie się silnej goryczy. Dlatego właśnie dodaje się je do gorących potraw na końcu. Nie znaleziono dotąd sposobu na zamrażanie i konserwowanie awokado. Owoce awokado faszeruje się krabami, krewetkami, homarami oraz warzywami z majonezem, a także przyrządza się z nich sałatki, pasty, musy, sosy i dipy.
Źródło: http://www-users.mat.uni.torun.pl/
2 comments for “Owoce egzotyczne – Avocado”