Składniki:
2 kg mięsa od szynki bez kości, 10 dag smalcu, 15 dag słoniny, czubata łyżka mąki, płaska łyżka bułki tartej, 1 szklanka wytrawnego czerwonego wina, 0,5 l wywaru z kości, 7 ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 5 ziaren jałowca, 10 ziaren pieprzu czarnego, pieprz mielony, sól.
Zaprawa z warzyw: 1 marchewka, 1 pietruszka, pół selera, 1 cebula, 1/3 szklanki oleju, płaska łyżeczka cukru, 5 liści laurowych, 8 ziaren ziela angielskiego, 2 płaskie łyżki soli.
Sposób przyrządzenia: Przygotować zaprawę z warzyw: Oczyszczone i umyte warzywa pokroić w cienkie plasterki, wymieszać z olejem i zmiażdżonymi przyprawami. Ugnieść otrzymaną masę aż zacznie wydzielać sok. Otrzymaną papką natrzeć opłukane i osuszone mięso, włożyć ciasno do naczynia emaliowanego, glinianego czy porcelanowego, przysypać resztą zaprawy, przykryć i wstawić do lodówki na 2-3 dni. Mięso wyjąć i oczyścić z zaprawy, naszpikować pałeczkami słoniny (o grubości ok. 0,5 cm), obsypać mąką, obrumienić na patelni ze wszystkich stron na części smalcu, przełożyć do rondla. Na reszcie smalcu podsmażyć warzywa z zaprawy. Podsmażone warzywa dołożyć do mięsa, dolać pół szklanki gorącej wody i dusić pod przykryciem, w miarę wyparowywania skrapiając gorącą wodą. W wywarze z kości i warzyw (może być po prostu rosół wołowy lub gotowa kostka rosołowa) rozgotować bułkę tartą. Otrzymany w ten sposób płyn połączyć z sosem od mięsa. Mięso wyjąć i pokroić w grube plastry w poprzek włókien. Sos przetrzeć przez sito, połączyć z czerwonym winem.
Sposób podania: Mięso podawać na gorąco, podgrzane w sosie. Najlepszy dodatek: buraczki zasmażane, surówka z kwaszonej kapusty.
2 comments for “Pieczeń z dzika po myśliwsku”