Składniki:
-
- 1 kg truskawek
- 2 1/2 szklanki miodu
- 3 łyżki spirytusu
Sposób przyrządzenia:
Truskawki przebrać, wypłukać, obsączyć. Owoce posiekać nierdzewnym nożem. W rondlu o grubym dnie podgrzewamy miód i pokrojone truskawki do momentu aż mieszanka odpowiednio zgęstnieje. Proces ten jest bardzo pracochłonny gdyż aby zachować właściwości profilaktyczno lecznicze produktu temperatura obróbki cieplnej nie powinna przekraczać 40 – 45 stopni C. Dodając odpowiedni rodzaj miodu możemy ukierunkować lecznicze działanie dżemu. Tak przygotowane truskawki mieszamy z 3 łyżkami spirytusu i przekładamy do sterylnych słoiczków, szczelnie zamykamy.
Przepis nadesłano na konkurs Mistrz x 3 autor: Kasia
Miód rzepakowy – pomaga na serce i układ krążenia
Miód akacjowy – pomaga szczególnie przy kłopotcah żołądkowych.
Miód wielokwiatowy – najczęściej spotykany w sklepach, co nie znaczy, że jest on najmniej wartościowy. Dwie, trzy łyżeczki dziennie zjadane systematycznie w czasie miesięcy zimowych pomagają organizmowi łatwiej znosić potem wiosenne alergie.
Miód lipowy – Działa rozgrzewająco i kojąco przy schorzeniach oskrzeli, zatok, kaszlu i przeziębieniu. Jest skuteczny zwłaszcza w stanach osłabienia (podobnie jak miód malinowy. Ma także własności uspakajające.
Miód gryczany – jest bogaty w cukry proste enzymy kwasy organiczne, mikroelementy i olejki eteryczne. Działa odtruwająco i uodparniająco. Leczy między innymi nieżyty górnych dróg oddechowych.
Miód spadziowy – najbogatszy w składniki zalecane przy schorzeniach układu krążenia i kłopotach z sercem. Leczy nieżyty górnych dróg oddechowych i gardła. Napój z tego miodu, wody i soku z cytryny jest zalecany w stanach silnego wyczerpania fizycznego i w okresach stresu.
Miód wrzosowy – Pomaga skutecznie zwłaszcza przy chorobach pęcherza moczowego, nerek i prostaty.