Składniki:
-
- 25 dkg wołowiny
- 25 dkg baraniny
- 25 dkg wieprzowiny
- 3 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 5 pomidorów
- 3 słodkie papryki
- 1 szklanka dobrej śmietany
- 6 łyżek smalcu
- 1 łyżka ostrej papryki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka kminku
Sposób przyrządzenia:
Do przygotowania tego wyśmienitego dania niezbędny jest żeliwny, lub wykonany z grubej blachy, emaliowany kociołek (do kupienia już w Polsce) przystosowany do wieszania nad ogniskiem i trójnóg do jego mocowania.
Pora omówić ognisko. Przed rozpaleniem ogniska przygotowujemy odpowiednio miejsce. Wytyczamy okrąg o średnicy 50-70 cm, usuwamy z niego darń, odkładając ją na bok Wokół okręgu układamy kamienie lub obsypujemy go ziemią. Ogień palimy w bezpiecznej odległości od lasu. Teraz o drewnie. Dąb, buk, grab, jesion – to drzewa liściaste, których drewno jest twarde, posiada zwartą strukturę. Pali się wolno i równomiernie, wydziela bardzo dużo ciepła. Brzoza – pali się bardzo dobrze, ale świeża kora daje czarny dym. Wysuszona kora brzozy daje bardzo wysoką temperaturą.
Umyte i osuszone mięso kroimy w kostkę. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w plastry. W kociołku rozgrzewamy smalec, dodajemy mięso i mieszając rumienimy, dodajemy czosnek i cebulę, chwilę razem dusimy, dodajemy przyprawy, podlewamy wodą lub czerwonym winem. Kociołek przykrywamy i dusimy mięso przez około 45 minut w miarę potrzeby uzupełniając sos. Pomidory polewamy wrzątkiem, obieramy ze skóry (można dodać piure z puszki) grubo kroimy i dodajemy do gulaszu. Paprykę rozkrawamy, czyścimy z nasion i kroimy w paski, dodajemy do kociołka. Po starannym wymieszaniu i korekcie smaku gulasz dusimy jeszcze 30 minut, mieszając i uzupełniając sos. Kończymy dodając śmietanę.