Składniki:
- 1 miękka główka białej kapusty (ok. 1 kg)
- 2 woreczki białego ryżu (1 = ok. 120 g)
- ½ kg. mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
- 1 duża puszka mielonki „Turystycznej””
- 2 dag. suszonych grzybów
- 1 jajko
- 1 duża marchew
- Vegeta
- Pieprz
- Zioła prowansalskie
- 5 szt. ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- 4 łyżki oliwy
- 1 kostka rosołowa
- Sos borowikowy
Sposób przyrządzenia:
Kapustę obrać z wierzchnich liści, wyciąć głąb, opłukać, włożyć do wrzącej, lekko osolonej wody i obgotować. Stopniowo zdejmować mięknące liście i odkładać na talerz do przestygnięcia. Po przestudzeniu ścinać z liści grubsze, twarde nerwy. Ryż ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ciepły ryż wysypać z woreczków do dużej miski. Do ryżu dołożyć surowe mięso mielone oraz wlać 4 łyżki oliwy. Mielonkę Turystyczną wyjąć z puszki, posiekać na kostkę i dołożyć do ryżu z mięsem mielonym (wraz z tłuszczykiem oraz galaretką znajdującą się w konserwie). Na tarce zetrzeć suszone grzyby oraz marchew, a następnie wsypać je do miski z farszem. Cały farsz dopóki jest jeszcze ciepły dokładnie wymieszać (najlepiej dłonią). Następnie doprawić do smaku pieprzem, vegetą, ziołami prowansalskimi a na końcu dodać surowe, całe jajko i całość jeszcze raz całość wymieszać. Gotowy farsz nakładać porcjami na liście z gotowanej główki kapusty (boki liścia złożyć do środka na 2-3 cm) i zwijać w gołąbki. Na dno rondla położyć liście kapusty, (co zapobiega przywieraniu gołąbków do dna) a na nich ciasno układać zawinięte gołąbki. Gołąbki zalać zimną wodą, wrzucić do nich kostkę rosołową, ziele angielskie oraz liście laurowe. Po zagotowaniu wody dusić pod przykryciem na małym ogniu około 1 godziny.
Uduszone gołąbki odcedzić z wody i delikatnie zarumienić na patelni wysmarowanej oliwą (otrzymamy wówczas piękny zapach i cudowny smak przysmażonej kapusty). W zalewie, w której były duszone gołąbki rozrabiamy sos borowikowy „Knorr”. Gołąbki układamy na talerzu i polewamy sosem.
Gołąbki podajemy zawsze na ciepło, z chlebem bądź, jak kto woli z ziemniakami. Mielonka Turystyczna nadaje daniu niepowtarzalny smak – musisz to wypróbować. Moi goście od razu wyczuwają tę nutę zapachową i „zarażają się nią „ już na zawsze.Gorąco polecam.
Przepis nadesłany na konkurs Wakacyjny konkurs Pychotka.pl i Manta Milena Białek