Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Karczochy – zastosowanie i przygotowanie

Karczochy to wieloletnia roślina zielona z rodziny złożonych pochodząca z północnej Afryki i południowej Europy. Była znana i ceniona w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. Obecnie uprawiana również w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, na południu Stanów Zjednoczonych. Częścią jadalną są pędy kwiatowe, ścinane od lipca do pierwszych przymrozków. Do spożycia nadają się pędy kwiatowe dobrze wykształcone, o minimalnej średnicy 6-8 cm, ale przed momentem, gdy zaczynają się rozwijać – rozwarte i ciemne nie nadają się do jedzenia. Jadalne są także wybielone ogonki liściowe. Karczochy zawierają m. in. karoten, witaminę B1 i B2, PP i C oraz 3% cukrów, 3% białka, tłuszcz.
Karczochy płuczemy pod bieżącą wodą, po osuszeniu odcinamy nożem 3-4 cm czubka. Przy pomocy nożyczek kuchennych obcinamy połowę każdego z płatków (miejsca nacięć można posmarować sokiem z cytryny) . Odcinamy łodygę u nasady kwiatu. Kwiaty karczocha zawijamy w folię spożywczą i gotujemy 35-45 min w posolonym wrzątku. Ugotowane karczochy studzimy, następnie usuwamy wewnętrzne płatki, tak aby dostać się do włochatych włókien, które usuwamy łyżeczką. W ten sposób przygotowane karczochy podajemy z sosami lub faszerujemy. Najpopularniejszym sposobem jedzenia ugotowanych karczochów jest odrywanie płatków, maczanie ich w sosie np. ziołowym, i wysysanie, poczynając od nasady. We Włoszech młode główki kwiatowe po ugotowaniu zalewa się oliwą i przechowuje. Karczochy również można konserwować. Karczoch dobrze komponuje się z anchois, bazylią, jajkami, cytryną, parmezanem, pomidorami. Do sprzedaży pakuję się osuszone kwiatostany pojedynczo w folię". Z jednej rośliny uzyskuje się ich do 15, a pojedynczy często osiąga wagę 0,5 kg. Karczochy hiszpańskie z uwagi na swoją zawartość witamin i soli mineralnych oraz innych składników, należą do jednych z najzdrowszych warzyw. Karczoch podaje się na talerzach, a osobno serwuje się kremowy sos. Karczochy jemy rękami – lewą przytrzymujemy warzywo, a prawą odrywamy kolejne płatki, które zanurzamy w sosie i zjadamy. Zaczynamy od zewnętrznych płatków, kończymy na dnie kwiatowym wewnątrz kwiatu, które kroimy nożem na mniejsze kawałki i jemy widelcem. Ne zjadamy natomiast drobnych pręcików, które odkrawamy i odkładamy na bok. Nie należy się zdziwić, kiedy na stole pojawi się miseczka z wodą. Służy ona do wypłukania rąk po zjedzeniu płatków, a przed pokrojeniem dna kwiatowego.

Przygotowanie karczochów do sożycia wymaga kilku zabiegów lecz nie jest ani zbyt pracochłonne ani skomplikowane.

Przygotować miskę z zakwaszoną octem lub sokiem z cytryny wodą. Potrzebna też będzie nam pokrojona cytryna do smarowania nacięć na karczochach aby nie czerniały. Do miski z zakwaszoną wodą odkładamy przygotowane już karczochy które oczekują na dalszą obróbkę kulinarną.

Odłamać albo odciąć łodygi.


Z odciętej łodygi za pomocą noża obrać zdrewniała skórę, jadalny rdzeń odłożyć do miski z zakwaszoną wodą.

Oderwać zewnętrzne, mocno zielone płatki karczochów.

Kontynuować usuwanie płatków do momentu aż odsłonimy zielono żółty środek kwiatostanu.

Ściąć nożem 2 – 3 cm zdrewniałego wierzchołka kwiatostanu. Przekroić karczoch na 2 lub 4 części.

Używając łyżeczki usunąć widoczne wewnątrz pręciki kwiatowe.

Jeśli to konieczne podzielić kwiatostan na jeszcze mniejsze części i odłożyć do miski z zakwaszoną wodą.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *