W poprzedniej części przybliżyłam sposoby zagospodarowania „grubych” kawałków słoniny. Pora na cienkie. Zacznijmy od oskórowania ich. Skórki, również te pozostałe po poprzednim skórowaniu pieczołowicie kroimy na mniejsze i odkładamy do lodówki, na pewno się przydadzą. Uzyskaną czystą słoninę przeznaczamy na tłuszcze, część do smarowania pieczywa, część do dalszego, w późniejszym czasie użycia>
Smalec i skwarki
Składniki:
- 1 kg słoniny
- tłuszcz nerkowy
Sposób przyrządzenia:
Słoninę i tłuszcz około nerkowy skroić drobno lub jeśli ktoś woli skręcić w maszynce do mięsa. Masę umieścić w garnku o grubym dnie, podlać kilkoma łyżkami wody, podgrzewać powoli często mieszając aż skwarki się zezłocą, odstawić aby skwarki opadły. Czysty smalec przelewamy do zamykanych słoi i odstawiamy aby wystygły. Pozostałe skwarki przekładamy też do zamykanych słoi i szczelnie zamykamy. Praktyczniej jest smalec i skwarki przechowywać w mniejszych słojach których zawartość będzie szybciej zużyta dzięki czemu tłuszcz będzie mógł być dłużej przechowywany.
Smalec z kiełbasą
Składniki:
- 1 kg słoniny
- 20 dkg kiełbasy
- pieprz
Sposób przyrządzenia:
Słoninę skroić drobno lub jeśli ktoś woli skręcić w maszynce do mięsa. Masę umieścić w garnku o grubym dnie, podlać kilkoma łyżkami wody, podgrzewać powoli często mieszając aż skwarki się zezłocą. Kiełbasę jeśli jest w sztucznej osłonce obrać, pokroić w kosteczkę. Odlać na patelnię kilka łyżek tłuszczu, dodać kiełbasę, chwilę smażyć aż kiełbasa się zrumieni, połączyć z wcześniej przygotowanym smalcem, wymieszać z pieprzem i ewentualnie szczyptą majeranku. Przelać do zamykanych słoi i odstawiamy aby wystygły.
Smalec dworski
Składniki:
- 1 kg słoniny
- 1 dkg soli
- 1 nieduża cebula
- 1 małe kwaśne jabłko
- 2 ząbki czosnku
- 1 liść laurowy
- szczypta majeranku
Sposób przyrządzenia:
Słoninę skroić drobno lub jeśli ktoś woli skręcić w maszynce do mięsa. Masę umieścić w garnku o grubym dnie, podlać kilkoma łyżkami wody, podgrzewać powoli często mieszając aż skwarki się zezłocą. Dodać liść laurowy, sól, obraną, drobno posiekaną cebulę, powoli smażyć mieszając. Gdy cebula stanie się miękka i szklista dodać obrane, pozbawione gniazd nasienny, utarte na grubej tarce jabłko, smażyć jeszcze 5 minut, dodać majeranek, wymieszać. Przelać do zamykanych słoi i odstawiamy aby wystygły. Produkt krótkotrwały.
Nadesłano na konkurs „Wspomnienie lata” Agnieszka Waksmańska