Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Bakalie.

Są cenione za niepowtarzalny smak i wartość odżywczą. Od wieków chętnie je chrupano i wykorzystywano do uszlachetniania rozmaitych potraw. Nieodzowny dodatek do wielu wypieków, nadając im aromat, podnosząc smak.
Ich historia sięga odległych czasów, kiedy to były urozmaiceniem diety ludzi bogatych i wpływowych. Dziś są już dostępne dla każdego z nas.
Na sklepowych półkach znajdujemy rozmaite suszone owoce, orzechy, kuszące smakiem i wyglądem. Nie są to ich jedyne zalety. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z walorów zdrowotnych, które kryją w sobie. Oto wybrane suszone owoce, które ze względu na swoje właściwości powinny stać się elementem naszej diety.

Orzechy
Stanowią dobre źródło białka oraz tłuszczu, który występuje w postaci korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają duże ilości witaminy E oraz witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają nie tylko na naszą cerę, a także na nasze zdrowie. Obecność kwasów tłuszczowych z rodziny PUFA (wielonienasycone kwasy tłuszczowe), posiadających właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych oraz orzechy przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Większość gatunków orzechów zawiera kwas gamma-linolenowy, który działa przeciwzakrzepowo i przeciwdziała zaburzeniom pracy serca, dzięki czemu obniża ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
Spożycie orzechów może także wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu. Zawierają one ubichinion, jeden z przeciwutleniaczy zapobiegający utlenieniu PUFA w lipoproteinach LDL. Nie można zapominać o obecności w orzechach kwasu foliowego oraz minerałów, potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – magnezu, cynku.
Trzeba jednak pamiętać, że należą one do wysokokalorycznych przekąsek, a ich spożycie zgodnie z modelem prawidłowego żywienia nie powinno przekraczać 30g/dzień.

Migdały
Są źródłem białka, cennych pierwiastków: magnezu, cynku, potasu, żelaza dlatego też migdały powinny być spożywane przez osoby narażone na codzienny stres. Zawarty w nich magnez przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego.
Znany jest także wpływ migdałów na poprawę pamięci i koncentracji, dzięki zawartości magnezu oraz witamin B1 i PP. Migdały zawierają także witaminę E, która będąc silnym antyoksydantem chroni m. in. przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca.
Niestety, migdały również nie należą do produktów niskokalorycznych, a to z powodu dużej ilości zawartego w nich tłuszczu.

Suszone śliwki
Powinny być znane osobom, które dbają o linię i chcą pozbyć się kilku kilogramów. Zawarte bowiem w nich pektyny spowalniają proces wchłaniania węglowodanów i innych składników odżywczych. Pektyny pęczniejąc w przewodzie pokarmowym jak gąbka wywołują uczucie sytości.
Błonnik wpływa także na prawidłową pracę jelit, stanowiąc naturalny środek wspomagający zwalczyć zaparcia. Jednocześnie błonnik zapobiega wchłanianiu do naszego organizmu cholesterolu, przyczyniając się do obniżenia jego stężenia we krwi.
O suszonych śliwkach nie powinny zapominać także osoby z wysokim ciśnieniem oraz zażywające leki odwadniające, gdyż zawierają one potas, którego stężenie spada w trakcie wydalania.
Suszone śliwki znane są także od wieków jako naturalny środek przeczyszczający (zwłaszcza w połączeniu z mlekiem).

Suszone morele
Są źródłem niezbędnych dla organizmu witamin m. in.: A, E, C. Za sprawą beta-karotenu (prowitaminy A) chronimy się przed chorobą wieńcową, wadami wzroku, dbamy o wygląd skóry, a także o dobrą potencję. Beta-karoten wzmaga także czynności układu odpornościowego.
Spożywanie suszonych moreli wzbogaca nasz organizm w składniki mineralne takie jak: potas, żelazo i wapń. Dzięki zawartości boru morele poleca się kobietom po menopauzie, pomagają bowiem utrzymać odpowiedni poziom estrogenów.
Także i one, dzięki zawartości pektyn, przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu. Spożywanie moreli zaleca się przy leczeniu anemii i nadciśnienia.

Pestki dyni Cucurbita pepo: Unshelled pumpkin seeds (Mexico)
Od dawna zalecane szczególnie mężczyznom, a to dlatego gdyż 100 gram pestek dyni zapewnia ponad połowę dziennego zapotrzebowania na cynk. Pierwiastek ten znany jest z hamującego działania rozwoju raka prostaty.
O pestkach dyni nie powinny zapominać osoby walczące z trądzikiem czy wypadaniem włosów. Ze względu na obecność lecytyny, która także bierze udział w syntezie przekaźników nerwowych, przysmak ten wpływa dodatnio na czynność mózgu i układu nerwowego.
Nasiona słonecznikaTe małe nasionka także posiadają walory zdrowotne, szczególnie ze względu na dużą zawartość witaminy B1, która bierze udział w przemianie węglowodanów i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nasiona słonecznika są źródłem witaminy E, magnezu (który bierze udział w pracy mięśni) oraz miedzi (ważnej w tworzeniu krwi).

Daktyle
Zawierają naturalne salicylany, działające podobnie jak aspiryna. Uważa się je za skuteczne w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Salicylany mają działanie nie tylko przeciwzakrzepowe, ale i także przeciwbólowe i przeciwzapalne. Daktyle działają też jako naturalny środek przeczyszczający.

Rodzynki
Dojrzałe winogrona, suszone zazwyczaj na słońcu w specjalnych suszarniach. Znane są następujące odmiany rodzynków: smyrneńskie (duże, jasne, występujące w trzech gatunkach: sułtanki, damascenki i sułtanki perskie), koryntki (małe, ciemne) oraz rodzynki włoskie o zapachu muszkatołowym. Dodawane są do ciast, np.: serników, babek, makowców oraz wykorzystywane jako składnik farszów, sałatek na słodko np. z kurczaka oraz do dekoracji lodów, deserów, kremów i surowiec do przyrządzania win deserowych.

Agnieszka Sztyk http://www.sggw.waw.pl/~zcz_knzd/gazetka/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *