Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Borowik

Borowiki są zazwyczaj duże i masywne. kapelusze mięsiste, półkuliste, a z wiekiem stają się spłaszczone. Skórka kapelusza sucha, gładka lub zamszowa, w różnych odcieniach koloru brązowego, ale także szarawa czy czerwonawa. Trzon masywny, walcowaty lub zgrubiały. Bywa pokryty siateczką lub ziarenkami, rzadziej gładki. Miąższ biały do żółtego, u niektórych gatunków błękitniejący lub siniejący o smaku łagodnym lub gorzkim. Rurki długie, przyrośnięte lub wycięte wokół trzonu. Kolor porów: białe, żółte, pomarańczowe, ceglaste, krwiste, na starość oliwkowe. Wysyp zarodników oliwkowy z odcieniem brązowym. Wśród grzybów tego rodzaju są najbardziej poszukiwane przez zbieraczy grzyby jadalne, ale także niejadalne z powodu goryczy i trujące. Dotychczas poznano około 45 gatunków z całego świata.

Borowik blednący (Boletus fechtneri) – gatunek jadalnego grzyba należącego do rodziny borowikowatych o szarym kapeluszu i jasnożółtych rurkach. Jest dość rzadki. Występuje na ciepłych stanowiskach razem z innymi rzadkimi borowikami, na wapiennych glebach w lasach bukowych.



Borowik brzozowy
(Boletus betulicola) — gatunek grzyba jadalnego należącego do rodziny borowikowatych. Wysterowanie: Lasy liściaste, pojawia się latem i jesienią w lasach liściastych, najczęściej pod brzozami.

Borowik ceglastopory (Boletus luridiformis, B. erythropus) – gatunek grzyba jadalnego należącego do rodziny borowikowatych. Występuje w Europie. W Polsce spotykany w jej południowej, górzystej części. Gatunek ten uważany jest za jadalny, jednakże surowy jest trujący.

Borowik ciemnobrązowy (Boletus aereus) – gatunek jadalnego, smacznego grzyba z rodziny borowikowatych. Dawniej grzyba tego zaliczano do gatunku borowik szlachetny, obecnie uznano go za odrębny gatunek. Występowanie: lasy liściaste, pod dębami, bukami oraz kasztanami jadalnymi. Gatunek ciepłolubny. Występuje od czerwca do listopada.


Borowik grabowy
(Boletus carpinaceus) – gatunek jadalnego i smacznego grzyba z rodziny borowikowatych. Jest to grzyb występujący w lasach liściastych w szczególności na ciepłych stanowiskach pod grabami. W Polsce jest gatunkiem dość rzadkim. Pojawia się od lipca do października.


Borowik grubotrzonowy, borowik żółtopory
(Boletus calopus) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Częściej występuje w Polsce Południowej, szczególnie w niższych położeniach górskich.


Borowik górski
(Boletus subappendiculatus)- rzadki, jadalny grzyb z rodziny borowikowatych. Kapelusz brązowy w różnych odcieniach. Pory poczatkowo kremowe, później żółte. Trzon gruby, bulwiasty, początkowo jasny następnie ciemniejący. Występuje w górskich lasach świerkowych i sosnowych, rzadko w bukowych. Pojawia się od lipca do września. Uważany za odmianę borowika żółtobrązowego.



Borowik gładkotrzonowy
(Boletus queletii) — gatunek grzyba z rodzaju borowików. występuje od maja do października w lasach liściastych, najczęściej pod dębami. W Polsce rzadki.



Borowik korzeniasty
(Boletus radicans) – gatunek rzadkiego, ciepłolubnego grzyba z rodziny borowikowatych o szarym kapeluszu i jasnożółtych porach. Występuje głównie w południowej Europie w buczynach, na wapieniach. W Polsce jest gatunkiem rzadkim.


Borowik królewski
(Boletus regius) – gatunek jadalnego grzyba należącego do rodziny borowikowatych. Występowanie: lasy liściaste: pod bukami, dębami, grabami. Na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych, porośniętych trawą, glebach wapiennych. Od maja do września.
Uwaga: Grzyb objęty ścisłą ochroną gatunkową.


Borowik ponury
(Boletus luridus) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. W Polsce średnio pospolity. Grzyb trujący : surowy jest trujący, po przegotowaniu traci większość trujących właściwości, jednak jest nadal uważany za niejadalny. Nie należy go zbierać. Ponadto łatwo pomylić go z borowikiem szatańskim.

Borowik przyczepkowy, borowik żółtobrązowy, borowik maślany (Boletus appendiculatus) – gatunek ciepłolubnego, jadalnego grzyba z rodziny borowikowatych. W Polsce jest rzadki. Występuje w lasach liściastych pod dębami i bukami w ciepłych okolicach. Odmianą o bardziej czerwonym kapeluszu jest borowik królewski.

Borowik purpurowy (Boletus rhodoxanthus) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, kapelusz białoszary poduchowaty czasem brązowożółty, pory soczyście żółte, trzon purpurowokrwistoczerwony. Występuje na podobnych stanowiskach co borowik szatański, można go znaleźć w lasach liściastych, na wapieniach w ciepłych okolicach.


Borowik płowy
(Boletus impolitus) – smaczny grzyb jadalny o średnicy kapelusza 5-20 cm. Ma żółty trzon o wysokości 5-15 cm i grubości 3-5 cm. Grzyb występuje bardzo rzadko, jest ciepłolubny. Pachnie nieprzyjemnie fenolem.

Borowik sosnowy, borowik żółtopory (Boletus pinophilus) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Gatunek ten wyodrębniono z borowika szlachetnego. Jest rzadkim grzybem. Występuje przeważnie pod sosnami, ale także pod bukami. Owocniki pojawiają się latem i jesienią.


Borowik szatański
(Boletus satanas) – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. W Polsce bardzo rzadki. Jego jedyne stanowisko znaleziono w buczynie storczykowej w Górach Kaczawskich. Występuje od lipca do października w ciepłych buczynach lub po dębami, na wapiennych glebach.

Borowik szlachetny, prawdziwek, grzyb prawdziwy, grzyb biały (Boletus edulis) – gatunek grzyba jadalnego. Jeden z najbardziej poszukiwanych grzybów jadalnych, wysoko ceniony ze względu na walory smakowe. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, do suszenia i do wszystkich innych rodzajów przerobu. Jego wadą jest częste robaczywienie. Występuje w Europie. W Polsce często spotykany. Występowanie: lasy iglaste (pod świerkiem i sosną), liściaste oraz mieszane. Częściej występuje w górach. Od maja do listopada.


Borowik usiatkowany
(Boletus reticulatus Schaeff., Boletus aestivalis Paulet ex Fr.) – gatunek jadalnego, wysoko cenionego grzyba z rodziny borowikowatych. Dawniej grzyba tego zaliczano do gatunku borowik szlachetny, obecnie uznano go za odrębny gatunek. Występowanie: Lasy liściaste oraz mieszane koło dębów i buków. Od maja do listopada. Jest jednym z najwcześniej pojawiających się grzybów rurkowych. Częściej występuje na niżu, w górach występuje tylko w niższych położeniach.

Uwaga!!! Kolorem czerwonym oznaczono grzyby trujące i niejadalne.
Tekst pochodzi ze stron http://pl.wikipedia.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *