Potrzebne przybory:
Patelnia, wałek do ciasta, stolnica, duży garnek, jeśli posiadamy robota kuchennego, to cały farsz można zrobić właśnie w nim w kilka sekund, wrzucając doń wszystkie składniki na farsz. Podobnie z ciastem.
Sposób przyrządzenia:
Ciasto:
Na stolnicę lub stół wysypać mąkę (ilość zależy od tego, ile chcemy mieć ciasta i czy chcemy mieć cienkie ciasto, czy grube). W kupce maki zrobić dziurkę, na tyle dużą, by zmieściło sie do niej – na początek – 3/4 szklanki wody. Rozrabiamy mąkę z wodą rękami, sypiąc do tego ok. 2 łyżeczki soli. Jeśli ciasto po kilku minutach rozrabiania jest za lepkie – dosypujemy więcej mąki. Jeśli jest za suche i nie chce się kleić – dolewamy troszkę wody. Urabiamy aż to konsystencji jednolitej (jak miękka plastelina).
Farsz:
Ziemniaki dobrze wcześniej ugotować i ostudzić, bo farsz z ciepłych ziemniaków wyjdzie za rzadki. Rozgniatamy ziemniaki, (żeby było łatwiej mieszać z innymi składnikami).
Na patelni podsmażamy poszatkowaną cebulę, z pokrojoną w kosteczki kiełbasą lub boczkiem. Troszeczkę można dosolić. Usmażone – wrzucamy do tych ziemniaków. Ser rozdrabniamy, (też żeby było łatwiej wymieszać z resztą), wrzucamy do ziemniaków. Solimy, pieprzymy i mieszamy wszystko razem dopóki nie znikną większe grudki sera, ziemniaków, aż stworzy sie stała, jednolita masa, (żeby nie było tak, że połowa farszu to sam ser a połowa to np. ziemniaki z kiełbasą).
Z ciasta wałkiem formujemy duży placek z grubości średnio 5 mm. Szklanką wycinamy z niego kółka na pierogi. Masę zawijamy w kółka. Wrzucamy wszystkie (ale po kolei) na wrzątek – gotujemy aż wszystkie nie wypłyną na wierzch, czasem mieszając, (by nie przywarły do dna). Pierogi najlepiej podawać z podsmażoną cebulką i boczkiem/kiełbaską na wierzchu, (warto więc na początku usmażyć więcej i nie zużywać wszystkiego do farszu).
Przepis nadesłany na konkurs „ II Pirogowy konkurs Pychotki ” Agnieszka Mikulska