Papryka jest warzywem o jadalnych owocach, należącym do rodziny psiankowatych. Kariera rozpoczęła się wraz z odkryciem Indii Zachodnich przez Kolumba – przywiózł on paprykę do Europy, gdzie szybko znalazła swoich wielbicieli i zaczęto ją uprawiać. Pierwotnie, papryka rosła w Boliwii, Brazylii, była uprawiana już 2500 lat p.n.e. w Peru. Papryka nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu, pikantności. Nadająca papryce ostry smak kapsaicyna znajduje się głównie w nasionach, skórce i w przegrodach dzielących owoc na części. Znanych jest około 200 odmian o różnym kształcie, rozmiarach i barwie. Papryka zawiera bardzo dużo witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz związków mineralnych (potasu, wapnia, żelaza, magnezu). Spożywana jest na surowo, w postaci surówek, jako dodatek do sałatek i potraw warzywnych oraz faszerowana, pieczona lub duszona, także marynowana. Używana do produkcji keczupu i innych sosów oraz do przyprawiania sera. Wysuszona i zmielona ma zastosowanie jako przyprawa. Wiem że napisać o papryce jej gatunkach i odmianach można by książkę. Ja w kilku słowach postaram się przedstawić jej najpopularniejsze odmiany.
Papryka Anaheim – długość ok. 15-25 cm, szerokość 5 cm; duża papryka w kolorach od jasno- do ciemnozielonego i w czerwonym Stosowana do zup, gulaszu, sals, Nadaje się do zarówno do mrożenia jak i marynowania.
Papryka Banana – słodka; długość 8-15 cm . Stosowana do sałatek, sals, makaronów, oraz pieczenia mięs. Wszystkie odmiany mogą być mrożone.
Papryka Bell – długość ok.8 cm, szerokość ok. 5 cm; papryka w kształcie dzwonka o zielonym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym kolorze Stosowana do sałatek, sals, makaronów, faszerowania np. mięsem oraz pieczenia. Wszystkie odmiany mogą być mrożone.
Papryka Cascabel odmiana Chilli, obłego kształtu, osiągająca około 3 cm. Najczęściej używa się jej w postaci suszonej, stąd wzięła się jej nazwa. Jeśli potrzaśniemy ususzonym strąkiem, usłyszymy coś na kształt grzechotki, Cascabel to z hiszpańskiego grzechotnik. Ta odmiana Chilli nie jest szczególnie ostra.
Papryka Cayenne – długość ok. 7-18 cm, szerokość ok. 1-1,5 cm; długa i smukła, czerwona chili z ostrym końcem w kolorze od zieleni do jasnej czerwieni. Stosowana w postaci surowej i suszonej – do sosów, zup, sałatek i dipów; sproszkowana – stosowana jako przyprawa. Dobrze komponuje się z owocami morza oraz pizzą. Stosowana także jako element dekoracyjny potraw.
Papryka Cherry – długość: ok. 2-2,5 cm, szerokość ok. 3-4 cm; mała, okrągła i gładka papryka o jasno czerwonym kolorze Stosowana do sałatek, marmolad oraz jako dekoracja.
Papryka Chilaca – długość ok. 15 cm, szerokość 3-4 cm; wydłużona brązowo- czarna papryka o nieregularnej powierzchni. Stosowana jako puree do sosów, w postaci krążków do ozdabiania potraw, w całości jest faszerowana. Jej smak dobrze komponuje się z owocami morza, grzybami i daniami z fasoli.
Papryka Chiltepin – długość ok. 0,5 – 1 cm; owalna, lekko wydłużona czerwona papryka, kształtem i rozmiarem zbliżona do wiśni. Stosowana do sals, sosów, zup i dań z fasolą; nadaje się także do marynowania
Papryka Cubanelle – długość 2,5 4 cm owalna, głęboko czerwona, słodka papryka. Stosowana do sałatek, sals, makaronów, oraz pieczenia. Wszystkie odmiany mogą być mrożone.
Papryka Datil – długość ok. 5 cm, szerokość ok.2 cm; wydłużona, pomarszczona z zaostrzonym końcem, o kolorze od zielonożółtego do intensywnie żółtego; kształtem przypomina małego daktyla. Stosowana do sals, sosów. Używana głównie w postaci niedojrzałej, gdyż w pełni dojrzała, przydatna do spożycia jest tylko przez ok. 2-3 dni
cdn