Skład:
- sól
- mielony pieprz
- gałka muszkatołowa
- 10 dkg sucharków lub czerstwej bułki
- szklanka mleka
- wątróbka z indyka
- 10 dkg wątróbek z drobiu (cielęcych)
- pęczek naci pietruszki
- 4dkg masła
- 2 jaja
- 5-7 dkg smalc
Sposób przyrządzenia:
Indyka do pieczenia z nadzieniem przygotowuje się inaczej niż pozostały drób: wypreparowuje się z tuszki kość piersiową i żebra. W tym celu należy ułożyć tuszkę na grzbiecie i ostrym nożem przeciąć skórę i mięśnie, na głębokość kości, z boku tuszki, nisko przy udach, na całej jej długości. Nożem oddzielić od kości płat skóry i mięśni. Płat nie powinien być uszkodzony. Największą ostrożność należy zachować przy oddzielaniu skóry od mostka piersiowego. Płat skory i mięśnia należy oddzielić od kości na całej szerokości piersi ptaka, do drugiego uda, odwinąć go i pozostawić nie odcinając. Kość piersiową i żebra wyjąć z tuszki, przycinając nożem lub nożycami żebra jak najbliżej grzbietu oraz oddzielając w stawach kość piersiową od innych kości, z którymi się łączy. Jeżeli indyk jest stary, trzeba przed upieczeniem usunąć z jego nóg niejadalne, twarde ścięgna. Tuszkę indyk natrzeć wewnątrz i z zewnątrz solą i startą na tarce gałką muszkatołową.
Przygotować nadzienie: sucharki lub czerstwą bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć i zemleć wraz z wątróbką. Dodać posiekaną nać pietruszki, masło, żółtka, przyprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową, utrzeć na jednolitą masę. Ubić pianę z białek, dodać do masy i lekko wymieszać. Nałożyć nadzienie do wnętrza tuszki przykryć płatem mięsa i skóry, po czym zaszyć. Można też przygotować większą ilość nadzienia, aby nałożyć je również do wola i skóry szyi indyka.
Nadzianą tuszkę ułożyć na grzbiecie w naczyniu do pieczenia, obłożyć smalcem, wlać nieco wody i umieścić w nagrzanym piekarniku. Piec polewając tłuszczem i wodą. Podawać na gorąco z upieczonymi obok tuszki ziemniakami i surówką lub na zimno. Nadzianą pierś indyka, wole i szyję kraje się w poprzek na plastry.
Jeżeli istnieje obawa, że mięso indyka jest twarde, można je przed pieczeniem obgotować przez 20-30 min. w wywarze z warzyw. Ilości składników podane są orientalnie, gdyż zależą od wielkości ptaka. Tuszę indyka można pozostawić w całości nie wypreparowując z niej kości piersiowej i żeber, a w przygotowanym nadzieniem wypełnić tylko podgardle. Do wnętrza tuszki wkłada się uprzednio namoczone lub ugotowane w kompocie suszone śliwki.
Źródło: Dobra kuchnia
3 comments for “Indyk nadziewany”