Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Peregrynacje kulinarne, w kuchni babci Antosi

Tuż przed wakacjami dopadł mnie zły los i wyczyścił portfel do podszewki. Cóż było robić. Wakacyjne plany wzięły w łeb. Postanowiłam więc wraz z mężem i dziećmi sięgnąć do korzeni. Odwiedzimy dawno nie widzianą rodzinę na ścianie wschodniej. Region po byłym PGR, ofert pracy zero, więc dobre gospodynie starają się jakoś sobie radzić. Wyśmienita kucharka, babcia mojego męża to czarodziejka kulinarna. Trafiliśmy na tradycyjne świniobicie i czas domowych wyrobów z mięsa zabitego świniaka. Babcia Antosia potrafiła sobie z tym poradzić, a jak sobie radziła postaram się opisać w kilku częściach mojego kulinarnego eseju. Zacznijmy od prozaicznej słoniny. Obecnie hodowane świniaki mają jej niewiele, ale i ona jest znakomicie przetwarzana i zagospodarowywana. „Najgrubsze” jej kawałki o grubości około 2,5 cm są konserwowane w dymie, wędzone, paprykowane, marynowane. Reszta wędruje po przetworzeniu do słoików.

Słonina wędzona
Składniki:

  • 1 kg słoniny
  • 8 dkg soli
  • szczypta pieprzu
  • szczypta mielonego kminku
  • szczypta mielonego ziela angielskiego, kolendry, liścia laurowego


Sposób przyrządzenia:

Platy słoniny pokroić na pasy o szerokości około 10 cm, natrzeć solą i pozostałymi przyprawami, umieścić w odpowiednio dużych torbach foliowych z zapięciem strunowym lub tradycyjnie w naczyniu kamionkowym i odstawić w zimne miejsce na 2 tygodnie. Po tym okresie słoninę umyć w ciepłej wodzie, wykonać nacięcia do przywiązania sznurkowych pętelek ze sznurka. Tak przygotowaną słoninę wieszamy na drążkach aby wyschła w przewiewnym pomieszczeniu, a następnie powoli wędzimy przez około 4 dni. Słoninę tą możemy przechowywać wiszącą w chłodnym pomieszczeniu przez 6 miesięcy.

Słonina paprykowana
Składniki:

  • 1 kg słoniny ze skórką
  • 8 dkg soli
  • 2 dkg papryki ostrej i słodkiej


Sposób przyrządzenia:

Platy słoniny pokroić na pasy o szerokości około 10 cm, natrzeć solą, umieścić w odpowiednio dużych torbach foliowych z zapięciem strunowym lub tradycyjnie w naczyniu kamionkowym i odstawić w zimne miejsce na 2 tygodnie. Po tym okresie słoninę umyć w ciepłej wodzie, natrzeć dokładnie papryką, wykonać nacięcia do przywiązania sznurkowych pętelek ze sznurka. Tak przygotowaną słoninę wieszamy na drążkach aby wyschła w przewiewnym pomieszczeniu, a następnie powoli wędzimy przez około 2 dni. Słoninę tą możemy przechowywać wiszącą w chłodnym pomieszczeniu przez 4 miesiące.

Słonina marynowana czosnkowa
Składniki:

  • 1 kg słoniny
  • 1 główka czosnku
  • 10 dkg grubej soli
  • mielone przyprawy: pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, kolendra…. wg smaku


Sposób przyrządzenia:

Czosnek obrać, grubo posiekać. Platy słoniny pokroić na pasy o szerokości około 10 cm, natrzeć solą i pozostałymi przyprawami, Obłożyć czosnkiem, umieścić w odpowiednio dużych torbach foliowych z zapięciem strunowym lub tradycyjnie w naczyniu kamionkowym i odstawić w zimne miejsce na minimum 2 tygodnie. Im dłużej słonina będzie dojrzewała tym będzie smaczniejsza. W lodówce może być przechowywana bardzo długo.
Nadesłano na konkurs „Wspomnienie lata” Agnieszka Waksmańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *