Włochy to kolejny europejski kraj „serem słynący”. Oto kilka gatunków sera produkowanego w tym śródziemnomorskim kraju.
Gorgonzola – to ser pleśniowy pochodzący z północnych Włoch z regionu Lombardia .
Mascarpone – ser pochodzacy z północnych Włoch z Lombardii . Produkowany od kilku wieków głównie w: Lodi i Abbiategrasso oraz Como i Lecco. Kiedyś był wytwarzany tylko jesienia i zimą domowym sposobem w niewielkich porcjach i sprzedawany w materiałowych woreczkach po 100 – 200 g lub na wagę. Dziś nowoczesna technologia konserwowania pozwala na produkowanie go przez cały rok.
Proces produkcyjny
To co charakteryzuje mascarpone i odróżnia od innych serów z krowiego mleka to to że jest produkowany nie z mleka lecz ze śmietany. Aby otrzymać ser najlepszej jakości świeże dopiero co wydojone mleko centryfuguje się aby oddzielić śmietanę wlewa się ją do kadzi ze stali inox i podgrzewa do temperatury 85-90°C i ciągle miesza. Dodaje się wtedy do śmietany substancję koagulujące czyli się ją powoli zakwasza (zazwyczaj kwaskiem cytrynowym). Po 10 min zaczynają się formować małe grudki które powoli zaczynaj się łączyć ze sobą aż stworzą gęsty koaugulat który wylewa się na płótno i odsącza serwatkę przez około 24 godziny w temperaturze 8°-10°C. W tym krótkim okresie odbywa się super szybkie dojrzewanie sera a odsączenie serwatki ułatwia się dzięki wielokrotnemu obracaniu masy co też pomaga w zachowaniu jej jednorodności. Końcowy produkt ma wygląd gęstego kremu miękką konsystencję i kolor od białego do kremowego. Smak słodki śmietankowy przypominający trochę masło. Kwaśnieje zaledwie po kilku dniach z tego powodu powinien być spożywany świeży.
Mozzarella – to ser pochodzący z południowych Włoch z regionu Kampania produkowany z mleka bawolic i krowiego. W Polsce znany głównie jako dodatek do pizzy.
Parmezan – (wł. parmigiano reggiano grana ) to ser twardy pochodzący z centralnych Włoch z regionu Emilia-Romania . Produkowany w: Parmie Reggio i okolicach. Najbardziej znany włoski ser na świecie wytwarzany z krowiego mleka. Nadaje się do konsumpcji w zestawie serów i tarty jako dodatek do różnych dań.
Ricotta – miękki, niedojrzewający ser zwarowy, produkowany we Włoszech z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych (z mleka koziego, krowiego lub owczego), przypominający twaróg. Zawiera 20-30% tłuszczu. Spożywany jest na świeżo lub jako składnik potraw: ciast, farszów, klusek i innych.
Pecorino – to ser pochodzący z centralnych Włoch z regionu Lacjum otrzynywany z owczego mleka lekko pikantny. Kiedyś był wytwarzany przez pasterzy owiec. Obecnie produkowany w wielu regionach najbardzej znane odmiany to: rzymska ( pecorino romano ) toskańska ( pecorino toscano ) i sardyńska ( pecorino sardo ).