Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Tag: swojska

Meksykańska kiełbasa chorizo

Składniki: 1 kg karczku wieprzowego 20 dkg boczku 3 duże suszone papryki chili ostre lub łagodne 2 ostre suszone małe papryczki chili ¼ szklanki wrzątku 8 bardzo drobno posiekanych ząbków czosnku 2 łyżki suszonego oregano 2 łyżeczki mielonego kminku 1 łyżeczka mielonego pieprzu 1 łyżeczka brązowego cukru 4 łyżki czerwonego octu winnego 2 łyżki tequili…

Kabanosy

Przepis na kabanosy: może pamiętasz smak kabanosów z dawnych masarni GS? – to jest właśnie ten przepis pomniejszony do 10 kg mięsa. Kabanosy robione są z mięsa peklowanego wieprzowego. Weź 4 kg wieprzowiny klasy I ( chudziutka ) i 6 kg wieprzowiny klasy II ( troszeczkę tłustej, ale nie boczek ). Pokrojoną dopraw peklosolem –…

Kiełbasa z dzika

Jeżeli dzik ważył 72 kg to trybówki powinno być 36 kg. Do tego 1/3 podgardla.
Przyprawy:

  • peklosól – 36 x 9g
  • sól kuchenna—36 x 9g
  • pieprz czarny – 36 x 2g
  • ziele angielskie – 36 x 0.5g (zmielone)
  • majeranek – 36 x 1g
  • gałka muszkatołowa – 36 x 0.5g
  • pieprz ziołowy – 36 x 2g
  • papryka ostra – 36 x 0.5g
  • papryka słodka – 36 x 0.5g
  • czosnek – 36 x 5 ząbków
  • jałowiec – 36 x 1 kulka (zmielona)
  • jedna butelka maggi 0.25 l.

Mooja kiełbaska

Ja swoją kiełbaskę robię już od paru lat zawsze wieprzowo-wołową na 10 kg wieprzowiny 2-3kg wołowiny wieprzowinę mielę z sitkiem o średnicy oczek 8-13 mm tak po połowie natomiast wołowinę 2do3 razy z sitkiem o oczkach 3 mm. Kiedyś mięso nie peklowałem(i też była dobra) teraz staram się zapeklować chociaż na kilkanaście godzin Pekluję peklowitem z solą pół na pół (2 dkg)1 łyżkę płaską na 1 kilogram mięsa , peklowitu może być mniej a soli więcej ,ale zawsze w proporcji do kg mięsa, sól najlepiej warzona. Czosnku różnie ale na 15 kilo około 11ząbków w zależności od wielkości. Na tą ilość mięsa daję około 20g.w czasie wyrabiania dodaję 2-3 szklanki przegotowanej chłodnej wody dodaję też trochę przyprawy do zup tak to nie pomyłka widziałem jak doprawiał tak zawodowy masarz po nabiciu w jelita wieszam na noc żeby obeschła i osadziła się i wędzę po uwędzeniu studzę a następnie wkładam do weków i zagotowuję jest wtedy według mnie i nie tylko o wiele smaczniejsza i w zasadzie to wszystko.

Solenie i przyrządzanie szynek

 Wybierając szynkę do solenia, trzeba uważać, aby była okrągła, gruba a nie płaska, z młodego i niezbyt tłustego wieprza. Najlepsze są średniej wielkości 5-7 kilo. Na taką dużą szynkę proporcja 30 deka soli, wprzód sprażonej na patelni, 2 deka saletry w proszku, cztery deka miałkiego cukru, dwie łyżki potłuczonej kolendry, kilkanaście ziarnek pieprzu angielskiego i gwoździków; wszystko to wymieszać razem i nacierać dobrze ze wszystkich stron szynkę z wierzchu i w środku od kości póki wszystka sól nie wnijdzie. Potem ułożyć ją w dużej kamiennej misce lub w drewnianej wanience tak ciasno aby mięso do ścian przylegało* obłożyć ją z wierzchu kilkoma bobkowymi liśćmi, przyłożyć drewnianym denkiem, przycisnąć kamieniem, postawić w kuchni na 24 godziny. Potem wynieść ją do chłodnego lecz niezbyt zimnego miejsca i przynajmniej co drugi dzień przewracać na drugą stronę, polewając z wierzchu utworzonym sokiem. Po trzech tygodniach szynka jest gotowa; trzeba ją oskrobać czysto z korzeni (nie można płukać bo przy dłuższemu trzymaniu szynka się łatwo psuje) i dać do uwędzenia.