Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Metaxa

Nie jest to typowy drink, jednak informacje dotyczące brandy Metaxa są godne spopularyzowania.

Metaxa jest niewątpliwie najbardziej znanym na świecie alkoholem pochodzącym z Grecji. Powszechnie uważa się, że jest gatunkiem brandy lecz w rzeczywistości jest czymś znacznie więcej. Twórcą Metaxy był kupiec jedwabny Spiros Metaxas. W 1882 roku założył on w mieście Chyphisa destylarnię produkującą alkohole typu brandy a od 1888 sprzedawane za granicę pod nazwą Metaxa.  

Metaxa produkowana z czerwonych winogron gatunku Savatiano, Sultanina i Black Corinth, poddawana jest dwukrotnej destylacji i rozlewana jest do dębowych kadzi. 60 % trunek leżakuje tak od 3 do 15 lat. Później dodaje się do niej sezonowane muskatowe wina z wysp Samos i Lemnos a na koniec doprawia się ją sekretnym zestawem ziół (w tym anyżku), dodaje się też prawdopodobnie płatki różane i na koniec słodzi. Później  trunek rozlewany jest do wykonanych ręcznie dębowych beczek i rozpoczyna proces leżakowania w temperaturze – 6 st. C, który trwa co najmniej 6 miesięcy. Na koniec Metaxa jest butelkowana.

– po trzech latach do butelek rozlewa się Metaxę oznaczoną 3 gwiazdkami,
– po 5 latach 5 gwiazdkową, 
– po 7 latach mamy na butelce już siedem gwiazdek
– po 20 latach to już Metaxa Private Reserve, najbardziej poszukiwana przez znawców.
Wśród specjalnych gatunków wyróżniają się:
Metaxa Centenary, Metaxa Rhodes, Metaxa Golden Reserve, Metaxa Grand Olympian Reserve i Metaxa Golden Age.

Nie ma żadnych różnic związanych z procesem produkcji poszczególnych gatunków Metaxy. Jedynym wyznacznikiem klasy trunku jest jego wiek. Oczywiście można kupić trunek oznaczony 3 gwiazdkami liczący 20 lat i więcej, ale generalnie na butelkach rocznika się nie zaznacza. Polecam 7 gwiazdkową – ma najbardziej wyrafinowany (i delikatny) smak. W Grecji 7 gwiazdkową Metaxę można kupić za 15 € a w sklepach wolnocłowych jeszcze taniej. Prawdziwym rarytasem, jest Metaxa Grand Olympian Reserve w charakterystycznie zdobionej, kolorowej butelce. Centenary Private Reserve to prawdziwe dzieło sztuki (dotyczy butelki i jej zawartości) ale kosztuje tyle ile jest warta 🙂

Dzikuj administratorowi strony:http://grecja.home.pl/kultura.htm

1 comment for “Metaxa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *