Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Yerba Mate – test na żywo

Yerba MatePostaram się opisać na żywo pierwsze próby picia napoju z Yerba Mate. Artykuł ten będzie kilkakrotnie aktualizowany gdyż mamy do przetestowania kilka różnych gatunków Yerba Mate.
Na początek krótki opis co to w ogóle jest oraz pierwsze wrażenia z picia Yerba Mate. A następnie przez kilka dni będę opisywał różne gatunki Yerby które otrzymaliśmy do testowania.

Yerba Mate to ten napój którym ciągle raczy się Pan Wojciech Cejrowski i przyznam się że wzbudziło to moje zainteresowanie (I stąd ten test). Zapraszam więc do lektury…

 

Na początek co to jest i z czym się to je (właściwie pije). Yerba Mate pochodzi z ameryki południowej gdzie jest powszechnie spożywana, są to liście i łodyżki wiecznie zielonego krzewu z rodzaju ostrokrzewów, rośnie w wilgotnym i ciepłym klimacie, głównie w Paragwaju, południu Brazylii, Argentynie i Urugwaju, tam też jest uprawiany i masowo spożywany (wystarczy zerknąć na „Brazylijskie” seriale gdzie jest ona często pita, Yerba Mate również popularna jest w Syrii oraz Libanie.

Yerba Mate zastępuje tam kawe i herbate, jest również napojem pitym w towarzystwie, jak kawa u nas. W Brazylii popularna jest również palona wersja yerba mate, bardziej odpowiadająca czarnej herbacie, jest spożywana na ciepło jak i w postaci napojów niegazowanych… jak Ice Tea.

Piątek Dzień Pierwszy
Na pierwszy ogień idzie gatunek Rosamonte (gdyż to ten gatunek jest z zamówionym przez nas zestawie „startowym”).

Yerba MatePowiem od razu że jest to moja próba tego napoju.
Napój powinno się pić ze specjalnych naczyń zwanych mati, mata (naczyńko do ziół) wykonanych z tykwy lub z drewna, są dostępne również ceramiczne czy z rogu bawołu, od prostych po bogato zdobione.

Że niestety takowego nie posiadam , więc musiałem się zadowolić zwykłym kubkiem.
Parzenie
Do kubka powinno się nasypać ½ lub ¾ kubka yerba mate i zalać wodą o temperaturze od 70-80 stopni (po zagotowaniu się wody wystarczy odczekać około 7-10 min).
Aby być zupełnie szczery nasypałem tak około ¼ kubka i dodałem łyżeczkę cukru (choć nie do końca nie wiem czy tak powinno się matę pić).
Matę piję się specjalną rurką zwaną bombillą, naczynie z racji dużej ilości dodanego suszu jest pełne fusów unoszących się na powierzchni jak i leżących na dnie. Bombila to specjalna rureczką z dziurkami na bokach dolnej części, więc skutecznie odfiltrowuje wszystkie fusy.

Pierwsze wrażenia smakowe

Rosamonte to yerba mata o naturalnym smaku, pierwsze odczucie to goryczka wyczuwalna lecz nie nieprzyjemna, smak przypomina zieloną herbatę, właściwie jeszcze bardziej białą (doczytałem się w załączonej ulotce że nie myliłem się, jest napisane…).

Mata to napój odpowiadający działaniu kawy, posiada działanie pobudzające i orzeźwiające, niestety pierwszego dnia jestem już po kawie więc tego działania nie mogę potwierdzić jeszcze w 100 procentach, ostatecznie okaże się to we wtorek kiedy dzień rozpocznę od maty, chodź musze przyznać że odczuwam pewien przypływ energii.

A dość ważna sprawa Yerbę zalewa się wielokrotnie nawet do sześciu, siedmiu razy.
Właśnie wypiłem mniej więcej połowę kubka, rozmyślając jak by to jeszcze dokładniej opisać smak pomyślałem że przypomina odrobinę również smak rumianku… właściwie bardziej jakby miał w sobie nutkę rumianku, muszę przyznać że coraz bardziej mi zaczyna smakować.

Pierwszy kubek prawie skończony zobaczymy jak będzie smakowała dolewka…
Smakuje odrobinę inaczej jakby bardziej gorzka i aromat się odrobinę zmienił, ujawniły się nowe smaki… i czuje się posmak w ustach, ogólnie dolewka wypada smakowo o wiele lepiej niż dolewka do kawy…

Zapraszamy na kolejne ” wydania” testu na żywo gdzie będziemy pisać o właściwościach Yerba Mate i Testować inne gatunki Yerba Mate.

Podziękowania dla firmy www.yerbamatestore.pl za przesłane próbek– jest to sklep gdzie można zakupić wszelkie akcesoria i różne gatunki Yerba Mate i szybko je otrzymać kurierem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *