Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Wina, wina, wina dajcie….. cz.I

Pan Adam Stankiewicz, pasjonat, potrafiący pisać o winach ze swadą, fachowością, a jednocześnie z przymrużeniem oka. Okazuje się że można łączyć fachowość z poczuciem humoru. Propozycja firmy Pana Adama jest novum na Polskim rynku, krótkie, weekendowe wypady do winnic Europy, degustacje win i specjałów kulinarne odwiedzanych regionów, zakupy, transport….

Zresztą po co się będę rozpisywał, proponuję odwiedzić portal Pana Adama www.winowww.pl My ze swej strony proponujemy lekturę cyklu artykułów o winach autorstwa Pana Adama. Dzisiaj część pierwsza „Przy kieliszku”

“Przy Kieliszku” rozważania o winach, winiarstwie i nie tylko….
Rozważania „Przy Kieliszku” powstały jako „follow up” i pozytywna reakcja na fakt, iż w dostępnych na rynku periodykach i internetowych witrynach winiarskich znajdujemy przede wszystkim artykuły i opracowania na ważne i poważne tematy, napisane z reguły bardzo merytorycznie i profesjonalnie. Chwała im za to. Aby nie wspomnieć najwybitniejszych enologów i enolożki zawsze obecnych na rozlicznych forach winiarskich. Jak wszyscy jednak doskonale wiemy….diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego postanowiliśmy podjąć próbę pisania „o winach, winiarstwie i nie tylko…”, aby przekazać łatwo zrozumiałe odpowiedzi na najprostsze pytania nurtujące winiarskich „początkujących”. Takie pytania i odpowiedzi na nie, naszym zdaniem, niejednokrotnie umykają najbardziej uznanym komentatorom i autorytetom winiarskim .
Prostymi pytaniami są na przykład:
Po co kieliszek ma nóżkę ?
Ile bąbelków jest w kieliszku Szampana ?
Jaka jest najmniejsza Apelacja na świecie ?
Dlaczego szczep Czarna Wariatka ( La Folle Noire ) tak się nazywa ?
Co to jest cuvee ?
Jak jest różnica między beczką i beczką ? Korek – wąchać czy nie wąchać ?
Podobnie jak wiele innych inicjatyw – Rozważania „Przy Kieliszku” są dziełem przypadku i zbiegu okoliczności. Otóż na jednym z forów winiarskich, pewnego wieczora, oczywiście przy kieliszku, wdałem się w ambitny dyskurs w temacie „Szampan”. Konkretnie mówiąc, zaprotestowałem gorąco przeciw stosowaniu potworków lingwistycznych, takich jak „degorżowanie” i „asamblażowanie”. I tak się zaczęło. Wszystkie artykuły są na pewno obarczone brakiem profesjonalizmu dziennikarskiego jak i dyletanctwem enologicznym, ale….(szczytny) cel, uświęca środki. Niestety, podejrzewam, a moje podejrzenia graniczą z pewnością, iż kolejne opracowania ukazywać się będą sposób absolutnie nieregularny, nieuporządkowany i ad hoc , w miarę gorączkowych poszukiwań odpowiedzi na…….najprostsze pytania. Na tych łamach, na pewno znajdzie się też miejsce na opowiadania, a raczej sprawozdania z tego co nas spotkało na kolejnych wyjazdach WwW, a w szczególności jakie ciekawe wina i slow food degustowaliśmy.

Degustacje.
Zakładamy, iż „łupami” naszych wyjazdów w ramach programu WwW, będą niedostępne na rynku polskim butelki takie jak unikalne bio wina z Prowansji czy „perełki” z Collio, a także slow food deli jak słynne wędliny San Daniele prosciutto, coppe, ossocollo, pancetta czy sery: prawdziwa, chłopska ricotta, mozarella, caciotte fresche, nie mówiąc o przysmakach tradycyjnej kuchni prowansalskiej i katalońskiej.
W oparciu o te produkty, Winiarnia i Gospoda „Nad jeziorem” , przygotuje każdorazowo:
Degustacje win i slow food.
na które już dzisiaj zapraszamy. Informacje o terminach i cenach uczestnictwa w degustacji (5 win + zakąski), podawane będą każdorazowo na naszych witrynach internetowych. O ile jednak chcesz być informowany bezpośrednio o terminach, a także szczegółowo o nazwach win, ich
pochodzeniu i danych, a także o slow food przeznaczonych do degustacji – napisz do nas email.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *