anyżek Niektóre sosy do ryb, alkohole. Pobudza apetyt, reguluje trawienie.
bazylia Zaprawianie ryb przed smażeniem, marynaty rybne, czasami do wywarów i mas mielonych, sosów pomidorowych. W potrawach rybnych znakomicie harmonizuje z liśćmi szałwi i rozmarynu. Wzmacnia żołądek, pobudza apetyt, przyśpiesza trawienie, działa rozkurczowo i wiatopędnie, przeciwdziała wzdęciom.
cebula Pokrojona w krążki pozbawia obłożoną nią rybę przykrego morskiego lub mulistego zapachu. Dodaje się ją także do wywarów, ryb gotowanych, duszonych i zapiekanych. chrzan (tarty) Sosy do ryb, także jako samodzielny dodatek np. ze śmietaną. Ułatwia trawienie, zaostrza apetyt, poprawia krążenie krwi.
cząber Marynaty rybne. Zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, łagodzi skurcze, pobudza apetyt, reguluje perystaltykę jelit oraz ma działanie przeciwrobaczycowe.
curry (mieszanka przypraw) Do ryb smażonych i duszonych (przy dłuższej obróbce cieplnej gorzknieje). czosnek Do zaprawiania ryb smażonych (np. pstrąg), sosów i ryb duszonych. Zapobiega zwapnieniu żył, pobudza trawienie, reguluje florę bakteryjną jelit, obniża ciśnienie krwi, poprawia funkcjonowanie wątroby i trzustki.
cytryna Pozbawia ryby,szczególnie morskie przykrego zapachu, skropiona sokiem z cytryny ryba jest delikatniejsza w smaku. Używa się do ryb (także kawioru) przed i po obróbce kulinarnej. Soku z cytryny dodawać można także zamiast octu do galaret rybnych, wywarów, ryb z wody, ryb smażonych i pieczonych (szczególnie pstrąga i ryb morskich).
estragon Zaprawianie ryb przed smażeniem, do mas mielonych, czasami do wywarów. Poprawia apetyt i trawienie. gałka muszkatołowa Zupy rybne, potrawy wykonywane ze zmielonej masy rybnej, czasami ryby duszone. Poprawia trawienie, zmniejsza nadkwasotę żołądka.
gorczyca biała i czarna Bywa stosowana do zup i marynat rybnych. Jest znakomitym domowym środkiem przeciwko różnym dolegliwościom (zwapnienie żył, wysokie ciśnienie krwi, zła przemiana materii, choroby wątroby i trzustki, zaburzenia trawienne itd.)
gożdzik Rzadko używany do ryb gotowanych.
imbir Czasami do mas mielonych. Doskonale poprawia apetyt i trawienie. Niweluje poczucie przesytu po spożyciu tłustych potraw.
kminek Czasami do nacierania ryb. Jest znanym i uznanym środkiem na poprawę apetytu oraz wzmocnienie żołądka, przeciwdziała wzdęciom. kolendra Czasami do wywarów. Poprawia trawienie, działa wiatropędnie, pobudza apetyt, oczyszcza krew.
koperek siekany Doskonale komponuje się z większością potraw rybnych, szczególnie z łososia. Najczęściej używany do sosów, zup i ryb duszonych. Można też posypywać nim praktycznie wszystke przyrządzone potrawy rybne już na talerzu. Niezbędny do raków. Napar z suszonych liści kopru jest doskonałym domowym środkiem przeciw wzdęciom i kłopotom z trawieniem.
liść laurowy Nieodzowny składnik wywarów i sosów rybnych, marynat, ryby po grecku, zup rybnych, potraw ze śledzi. Powinien być stosowany z umiarem.
lubczyk Czasami używany do zapraw i ryb duszonych. Wzmacnia żołądek, ułatwia trawienie, działa moczopędnie.
majeranek Używa się czasem do nacierania ryb morskich przed obróbką cieplną, do marynat, ryb duszonych oraz do flaczków z ryby. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, działa wiatropędnie i moczopędnie, ma właściwości uspokajające.
mięta świeża Czasami do ryby pieczonej. Działa dobrze na żołądek, przewód pokarmowy, łagodzi wzdęcia, podrażnienia trzustki. natka pietruszki Drobno posiekaną dodaje się do: zup rybnych, ryb duszonych, pieczonych i potraw wykonywanych z mielonej masy rybnej.Można też posypywać nią praktycznie wszystke przyrządzone potrawy rybne już na talerzu.
ocet Marynaty, zaprawianie przed smażeniem, wywary rybne, ryba z wody, ryba w galarecie, marynaty.
papryka w proszku ostra i słodka ryby smażone, pieczone, duszone, zupy rybne, ryba po grecku, paprykarze, marynaty, śledzie. Bardzo zdrowa ze względu na dużą zawartość witaminy C, olejków lotnych, pektyn, soli mineralnych i karotenoidów.
pieprz czarny i biały Może być stosowany do wszystkich potraw z ryb. Pieprz biały jest delikatniejszy w smaku i bardziej aromatyczny. Pieprz czarny w ziarnkach stosujemy do zup i wywarów. Wpływa na pobudzenie apetytu i sprzyja trawieniu. Trzeba jednak stosować go z umiarem, w przeciwnym wypadku może spowodować podrażnienie wątroby, nerek, jelit itp. piwo Dodaje się czasem do ryb duszonych. pomidory (pasta pomidorowa) Sosy, ryby duszone, niektóre zupy rybne, ryba po grecku. rodzynki Stosuje się czasem do wykwintnych potraw z ryb duszonych, często łączonych z piwem.
przyprawa do zup (Maggi) Stosuje się do wzmocnienia smaku zup i ryb duszonych.
Ser tarty (żółty) Ryby duszone, smażone i zapiekane. Jako przyprawa przywędrował do nas z krajów śródziemnomorskich.
szałwia Zaprawianie ryb przed smażeniem. Znakomity środek przeciwzapalny.
tymianek Używa się do ryb pieczonych, smażonych i duszonych, czasami do mas mielonych. Ze względu na silny aromat należy stosować go z umiarem. Ma wielostronne działanie lecznicze: poprawia apetyt, leczy nieżyty przewodu pokarmowego, biegunki, wzdęcia, łagodzi kaszel.
wino białe wytrawne Dodaje się czasem do bardziej wykwintnych ryb duszonych, zapraw i zupy rybnej.
ziele angielskie Nieodzowne do marynat i wywarów, zup rybnych i ryby po grecku, śledzi.
3 comments for “Przyprawy do ryb”