Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Tag: o winach

Niemcy  kraj i wina.

Wina niemieckie przeżywają poważny kryzys już od wielu lat. Wielu konsumentów kojarzy je po prostu ze słodką lemoniadą (Liebfraumilch) i nie rozumie skomplikowanego systemu nazewnictwa stosowanego w Niemczech.
Mówiąc o winach niemieckich nie sposób nie wspomnieć o szlachetnym Rieslingu, najbardziej chyba niedocenianej na świecie odmianie winogron. Cechą charakterystyczną dla tych doskonałych gron jest fakt, iż oddają one najwięcej z miejsca w którym rosną.
Oznacza to, iż te same grona uprawiane na różnych glebach i w różnych warunkach klimatycznych dają zupełnie inne wina. Niemcy twierdzą wręcz iż do każdej istniejącej potrawy są w stanie dopasować Rieslinga.
Niemcy począwszy od 1988 roku mają serię bardzo udanych roczników (w przeciwieństwie do innych części Europy). Warto zatem zwrócić uwagę na wina niemieckie, które w znacznej mierze niedoceniane mogą nam dostarczyć doskonałych win białych po bardzo okazyjnych cenach.

Harmonia win i potraw

Łączenie wina i potraw jest tak naprawdę pewnym wyczuciem zmysłów. Jeśli jesteśmy przekonani, iż na stole jest dobre jedzenie i wino również jest dobre, to nic złego nie powinno się stać. Najważniejsze jest aby podążać za instynktem, wybrać dobre wino i dobre jedzenie. Czasy w których królowała zasada podawania białego wina do ryby a czerwonego do mięsa również wydają się odejść do lamusa.

Przechowywanie win

Każdy miłośnik wina z pasją przechowuje swoje ulubione butelki wina czekając aż nadejdzie właściwy moment aby je otworzyć. Ta jedna chwila w której otwieramy pieczołowicie przechowywaną od lat butelkę jest z jednej strony chwilą radości, z drugiej zaś smutku, bo nawet jeśli nie jest to ostatnia butelka z piwniczki, kolejna którą otworzymy za kilka miesięcy czy lat nie będzie już tym samym winem. Jest również chwilą niepewności i zaskoczenia, za moment dowiemy się jak wino dojrzewało i jak się rozwinęło… Aby zapewnić winu prawidłowy proces dojrzewania w butelce należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których nieprzestrzeganie może zakłócić proces prawidłowego rozwoju wina, a w ekstremalnych warunkach nawet je zepsuć.

RPA- kraj i wina

Republika Południowej AfrykiHistoria winiarstwa na Przylądku sięga 1652 roku, kiedy Jan van Riebeeck otrzymał polecenie utworzenia osady mającej zapewnić żywność dla floty handlowej wypływającej na długie podróże z Europy do Indii. 1 lutego 1659 roku napisał w swoim dzienniku "Dzisiaj chwała Bogu wino zostało odciśnięte od winogron po raz pierwszy". Duży wkład w rozwój winiarstwa…