Własności i walory żywieniowe ślimaków: Ślimakom przypisuje się własność afrodyzjaka. To zwierzątko chude i łatwe w trawieniu. Bogate w wapń i magnez, zawiera witaminę C. Jego walory żywieniowe są wyjątkowe:
*wysoka zawartość białka (11,5% do 16%)
*niska zawartość tłuszczu (0,8%)
*niska zawartość cukru (1,5%)
*dobra proporcja soli mineralnych (1,5%)
Ślimaki prawie nie zawierają tłuszczu, zawierają niski poziom cholesterolu i posiadają 4 razy więcej kolagenu niż inne produkty białkowe. A kolagen – to wiadomo piękna i młoda skóra !!! Przystawka ze ślimaków Zbieramy winniczki o wymiarach muszli 3 cm jedynie w okresie i miejscu , które zostało dopuszczone do zbioru, lub też odkupujemy je z punktów skupu. Istnieje także forma całorocznego pozyskiwania ślimaka do konsumpcji z ferm zajmujących się hodowlą owych mięczaków.
Ślimaki trzymamy 3-4 dni w przewiewnej drewnianej skrzynce, aby pozbyły się pokarmu z jelita. Następnie zalewamy je letnią przegotowaną wodą i trzymamy zamknięte przez około 1 godzinę tak, aby między powierzchnią wody a przykryciem nie było powietrza, wodę wylewamy, ślimaki płuczemy i zalewamy raz jeszcze. Powtarzamy to 3-4 razy. Ślimaki powinny ,, wyjść” ze swoich skorupek, tzn.wysunąć głowę i nogę. Zabieg ma na celu pozbycie się śluzu. Pod koniec, do ostatniej partii wody, którą zalewamy ślimaki na 3-4 godziny, dodajemy nieco octu.
W osobnym garnku gotujemy mocno osoloną wodę i do wrzątku wrzucamy częściowo wysunięte ze skorupek ślimaki. Gotujemy około 15 minut. W osobnym naczyniu przygotowujemy wywar, dajemy 2 szklanki białego, wytrawnego wina, 2 szklanki wody, 2 małe marchewki, seler, pietruszkę, tymianek, małą cebulę, pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liść laurowy. Solimy według upodobania i gotujemy przez godzinę , a następnie cedzimy. Ślimaki wyciągamy z wrzątku i wkładamy do zimnej wody, wyciągamy ze skorupek , usuwamy worek trzewiowy i resztki śluzu. Wkładamy je do przecedzonego wywaru i gotujemy na wolnym ogniu około 3 godziny. Muszle dokładnie płuczemy i odkładamy, aby wyschły. Bierzemy kostkę masła, 5 ząbków czosnku ( może być więcej, jak ktoś lubi ) i drobno posiekaną natkę pietruszki, a następnie wszystko to dokładnie ucieramy. Do suchej skorupki dodajemy nieco tak przygotowanego farszu, wkładamy ugotowane uprzednio mięso ślimaka i znowu zasklepiamy skorupkę farszem. Pozostałą częścią farszu smarujemy brytfankę, układamy na niej skorupki ze ślimakami otworami do góry i wkładamy do rozgrzanego do około 180 stopni piekarnika. Pieczemy 15 minut i zaraz potem przekładamy do odpowiedniego naczynia na ślimaki i podajemy na stół wraz z kompletem sztućców do konsumpcji ślimaka. Na osobę należy przygotować 6 – 12 mięczaków. W razie sporządzania potrawy dla większej ilości osób, podaną ilość składników ( zwłaszcza wodę i wino ) należy zwielokrotnić zachowując proporcje. Wszystko palce lizać, mówię to jako gastronomik z wieloletnim doświadczeniem.