Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Miesiąc: październik 2011

Barramundi x 4

Barramundi – Lates calcarifer – to dwuśrodowiskowa ryba z rzędu okoniokształtnych żyjąca zarówno w wodach słodkich jak i słonych. Naturalne miejsca występowania tej ryby to Australia, Azja i wody Oceanu Spokojnego Dorasta do długości 1,8 m i wagi 60 km. W handlu oferowane są zazwyczaj tusze i filety do wagi 1 kg. Obecnie ryba ta pozyskiwana jest z hodowli.  Smakoszy zachwyca niepowtarzalnym, wyśmienitym smakiem, białym i delikatnym mięsem, brakiem drobnych ości. Oferowana jest w najlepszych restauracjach świata.  
Barramundi można przyrządzać na wszystkie znane sposoby . Czy to duszona, pieczona, smażona czy gotowana smakuje znakomicie. Coraz większe zapotrzebowanie na tę rybę przyczyniło się do uruchomienia pierwszej w Polsce hodowli barramundi pod Olsztynem.

Samorodek

Składniki: 40 ml ginu 20 ml syropu cytrynowego 10 ml syropu z cukru 1 białko woda sodowa w ilości wg uznania Sposób przyrządzenia: W shakerze wymieszać wszystkie składniki z wyjątkiem wody sodowej z dodatkiem lodu, przez sitko przelać do szklanki. Uzupełnić wodą sodową.