Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Wokół kiełbasy – jedzenie i picie w średniowieczu

W dn. 02.06.2005 – 08.01.2006 w Muzeum Wiedeńskim przy Karlsplatz zwiedzić będzie można niecodzienną wystawę prezentującą egzystencjalne znaczenie jedzenia w średniowieczu -epoce, w której doświadczenie głodu stanowiło jeden z głównych elementów życia codziennego.

Wystawa "Wokół kiełbasy – jedzenie i picie w średniowieczu“ koncentruje się na społecznych i kulturowych wartościach i znaczeniu jedzenia i picia w średniowieczu.

Z dzisiejszego punktu widzenia można stwierdzić, że w średniowiecznym Wiedniu życie jego mieszkańców toczyło się rzeczywiście “wokół kiełbasy”, a to dlatego, że okresy nadwyżek i niedoboru żywności przeplatały się ciągle ze sobą, nadając przez to odżywianiu wyjątkowego znaczenia. Jedzenie i picie w średniowieczu nie polegało dzięki temu tylko i wyłącznie na regularnym przyjmowaniu pokarmu, określało też pozycję społeczną, symbolizowało władzę, bogactwo, czy też pobożny styl życia.

Taka sytuacja znalazła swoje odbicie nawet w literaturze. Średniowieczni autorzy wyróżniali m.in. “jedzenie pańskie”, na które składało się mięso, ryby, drób i dziczyzna oraz “jedzenie chłopskie”, bazujące na chlebie i roślinach strączkowych. W obu przypadkach typowe było stosowanie dużej ilości przypraw dla zagłuszenia pierwotnego smaku potrawy. Podział ze względu na status społeczny widoczny był również w zadaniach, jakie przypadały poszczególnym grupom przy podziale zadań. I tak za produkcję żywności odpowiedzialni byli chłopi, za uszlachetnienie i handel artykułami żywnościowymi – tworzące się wówczas mieszczaństwo, a arystokracja – już tylko za samą konsumpcję.

Wystawa „Wokół kiełbasy” ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym typowe dla okresu średniowiecza potrawy oraz zbiór zasad, jaki w owym czasie obowiązywał w “kulturze stołu”. W centrum zainteresowania znajdują się również średniowieczne sposoby przetwarzania żywności: przygotowanie, konserwacja i przechowywanie potraw i napojów. Zaprezentowane zostaną też średniowieczne przepisy kulinarne oraz naczynia kuchenne pochodzące ze wspomnianego okresu.

I tak np. będzie można zobaczyć drewniane talerze ludności wiejskiej, szklane i ceramiczne wykorzystywane przez mieszczaństwo oraz naczynia z metali szlachetnych, które gościły na stołach arystokracji.

Powyższa wystawa stanowi uzupełnienie otwartej 12 maja wystawy „Jedzenie, picie, konsumpcja po roku 1945”. Obie ekspozycje prezentują odżywianie i styl życia Wiedeńczyków, a dzielą je tylko ramy czasowe.

Nadesłane przez:
Joanna Klos
Przedstawicielstwo Miasta Wiednia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *