Home › Forums › Przepisy czytelników › Szukam przepisu na…. › Roquefort robiony w domu
- This topic has 13 replies, 4 voices, and was last updated 19 years, 4 months ago by Rafał.
-
AuthorPosts
-
15 sierpnia 2005 at 23:39 #44158RafałParticipant
Czy da siê roqueforta (albo brie, camemberta czy innego ple¶niaka) zrobiæ w domu? A je¶li tak, to czy kto¶ wie jak?
16 sierpnia 2005 at 05:09 #44162AneriteParticipantGollum, pytasz o domowy wyrob serow plesniowych. Odpowiem Ci Twoimi slowami (patrz piwo): nie kombinujmy, bo po 1 nie da sie, a nawet jesli cos ktos sprobuje, to bedzie do bani. Do wyrobu tych serow trzeba miec specjalna kulture plesniowa, inna do kazdego gatunku ale i odpowiednie warunki, ktorych nie osiagniesz w domu i nawet majac kulture nie uda sie zrobic. To samo z szynka parmenska i tp. (pozwol, ze odpowiem tu za jednym zamachem).
Dobre sa rozne sery smazone i b. latwe do wykonania w domu, a plesniowce lepiej kupic gotowe. Drogie niestety, zwlaszcza oryginalne, ale tyle rzeczy mozna robic w domu, ze na cos trzeba wydac, jesli sie chce zjesc cos naprawde dobrego. Pytales tez o szynke – parmenska moze byc tylko zawodowo robiona w Parmie. Jest podobna, westfalska robiona w Niemczech i tez musi byc oryginalna. Napewno szynke w tym stylu mozna zrobic w domu, jesli ktos ma doswiadczenie, ale to bedzie wedzona domowa, pewnie dobra, ale nie taka co oryginalna, ktora musi byc robiona w odpowiednich warunkach i klimacie. Polecam stronki: http://www.wedlinydomowe.pl/ i http://kuchnia.o2.pl/forum/ (domowy wyrob wedlin). Znajdziesz tam wszystko i w najlepszym opracowaniu, jakie tylko moze byc. AneritePost edited by: anerite, at: 2005/08/16 03:12
16 sierpnia 2005 at 10:03 #44163RafałParticipantDziêki serdeczne! Przejrza³em zaproponowane strony – trzeba siê w nie wg³êbiæ, poeksperymentowaæ i pochwaliæ (gdy siê uda), tudzie¿ podaæ przepis (jak wy¿ej). Nie pisa³em, ¿e piwo domowe siê nie uda, tylko ¿e jest to trudne i lepiej od razu zapytaæ tych, co je robi± i wiedz±, jakie pu³apki czekaj± na producenta.
Dlatego te¿ nie wierzê, ¿e domowy roquefort siê nie uda. Kultury grzybowe ³atwo siê ¶ci±ga z gotowego sera. Problem tylko w tym, jak przygotowaæ pó³produkt (i co ma nim byæ), jak i gdzie dodaæ ple¶ñ oraz jak i gdzie przechowywaæ.16 sierpnia 2005 at 21:09 #44171AneriteParticipantNawet jesli sciagniesz kulture z gotowych serow, to brakuje cala reszta. Przepisy sa chyba tajemnica, albo b. trudne do zdobycia, ale nie zastapisz warunkow klimatycznych i lokalowych, ktore sa jednym z najwazniejszych czynnikow warunkujacych jakosc produktu i pewnie inne dla kazdego gatunku. Polozenie geograficzne takze gra wazna role. Robione gdzie indziej, inz oryginalne, nawet zawodowo, beda sie napewno bardzo roznily i to raczej na minus, dlatego produkty markowe maja zastrzezone nazwy, ktore sa prawnie chronione. Czy probowales gorgonzole? Smak niewiele inny i w typie roqueforta, a duzo tansza, b. lubie, swietnie go zastepuje i nie obrywa kieszeni. Kiedys w Polsce robili rockpol (i inne), nedzna namiastke francuskiego sera, na tym przykladzie widac, ze takie proby sa skazane na niepowodzenie. Anerite.
16 sierpnia 2005 at 21:36 #44172RafałParticipantRokpol bynajmniej nie jest gorszy od roqueforta. Owszem, jest nieco inny. A gorgonzolê mo¿na przygotowaæ w domu?
16 sierpnia 2005 at 23:08 #44174AneriteParticipantNo jesli rockpol nie jest gorszy od roqueforta, to juz nic nie mam do dodania. Chyba nigdy nie jadles oryginalnego. Gorgonzola podlega temu wszystkiemu, co juz napisalam poprzednio. Pozdrawiam, Anerite.
16 sierpnia 2005 at 23:42 #44176marekParticipantKwestia smaku i gustu. Jeden lubi ogórki…… Ka¿dy co¶ tam lubi wiec trudno to oceniaæ.
17 sierpnia 2005 at 01:18 #44179AneriteParticipantSa jakies ustalone normy miedzynarodowe i poziom produktu, ale oczywiscie, co komu smakuje. Czemu nie wszystko, ale to czy tamto sie liczy na swiecie? No zalezy jaki kto ma gust, to prawda. Anerite.
17 sierpnia 2005 at 16:40 #44182AdministratorKeymasterPierwszy problem to jest to ¿e roquefort jest robiony z owczego mleka po drugie trudno by by³o odtworzyæ warunki w których doj¿ewa – no chyba ¿e ma siê pod rêk± jak±¶ jaskiniê.
Zawsze jednak mo¿na poeksperymantowaæ.
18 sierpnia 2005 at 16:34 #44186RafałParticipantOryginalna feta jest robiona wy³±cznie z mleka koziego. A pó³ ¶wiata je fetê krowi± i sobie to chwali. I tylko mniej lub bardziej autoryzowani dystrybutorzy urz±dzaj± w¶ciek³e awantury, ¿e tylko kozie, ¿e tylko tracka. Ale tylko z Tracji greckiej, bo Bu³garzy nie maj± generalnych importerów, którzy by krzyczeli.
Dok³adnie to samo jest z serami francuskimi. S± generalni przedstawiciele, to ich obowi±zkiem jest dbanie, by nikt nie ¶mia³ nazwaæ roqueforta roquefortem, a co najwy¿ej rokpolem.
Ale to tylko u nas. Niemcy i Anglicy takich problemów egzystencjalnych nie maj±. Znalaz³em parê stron z przepisami na m. in. camembert i brie. Musze tylko przet³umaczyæ i wykonaæ.
Ahe, za³o¿ê siê, ¿e roquefort z naszych sklepów, którego tak broni Anerite, w jaskini pod Combalou nigdy nie by³. Dojrzewa³ w innym miejscu, w którym temperaturê i wilgotno¶æ wyregulowano tak, by by³a dok³adnie taka sama, jak tam, gdzie byæ powinien.18 sierpnia 2005 at 16:35 #44187RafałParticipantOryginalna feta jest robiona wy³±cznie z mleka koziego. A pó³ ¶wiata je fetê krowi± i sobie to chwali. I tylko mniej lub bardziej autoryzowani dystrybutorzy urz±dzaj± w¶ciek³e awantury, ¿e tylko kozie, ¿e tylko tracka. Ale tylko z Tracji greckiej, bo Bu³garzy nie maj± generalnych importerów, którzy by krzyczeli.
Dok³adnie to samo jest z serami francuskimi. S± generalni przedstawiciele, to ich obowi±zkiem jest dbanie, by nikt nie ¶mia³ nazwaæ roqueforta roquefortem, a co najwy¿ej rokpolem.
Ale to tylko u nas. Niemcy i Anglicy takich problemów egzystencjalnych nie maj±. Znalaz³em parê stron z przepisami na m. in. camembert i brie. Musze tylko przet³umaczyæ i wykonaæ.
Ahe, za³o¿ê siê, ¿e roquefort z naszych sklepów, którego tak broni Anerite, w jaskini pod Combalou nigdy nie by³. Dojrzewa³ w innym miejscu, w którym temperaturê i wilgotno¶æ wyregulowano tak, by by³a dok³adnie taka sama, jak tam, gdzie byæ powinien.18 sierpnia 2005 at 16:37 #44188RafałParticipantPrzepraszam, co¶ mi komputer nawala³ i ten sam post poszed³ dwa razy.
18 sierpnia 2005 at 22:16 #44189AneriteParticipantNie ma sie co zakladac, bo to pewnik, ze nasz rokpol nigdy w zadnej jaskini nie byl, dlatego nie ma porownania z roquefortem pod zadnym wzgledem, ani jakosc, ani smak ani konsystencja ani rozmieszczenie kultury plesniowej nie maja porownania do oryginalu Byly chyba (a moze i sa) jeszcze inne plesniaki rodzimej produkcji. Wszystko takie namiastki srednio udane. Temperatura i wilgotnosc to jeszczce nie wszystko, warunki klimatyczne oryginalne graja b. duza role i sa nie do podrobienia, dlatego oryginalne produkty maja zastrzezone nazwy. Zastrzezenia te obowiazuja na calym swiecie i kto by sie podszywal – placilby grube konsekwencje. Jesli Niemcy czy Anglicy jedza sery rodzimej produkcji, to napewno po inna nazwa, jak nasz rokpol, a nie oryginalna. Nie dowodzi to jednak, ze te produkty nie roznia sie oryginalom jakoscia i smakiem, ale kazdy moze jesc co chce. Feta owszem moze byc i z krowiego mleka (nie slyszalam zastrzezen), choc z koziego moze byc duzo lepsza i znow kwestia smaku i ceny, takze wybor dystrybutorow. Moim zdaniem powinni sprowadzac oba gatunki, bo i tak podany jest sklad, wiec kazdy sobie kupi co chce, ale mylisz sie kompletnie ze Bulgarzy nie maja dystrybutorow. Feta bulgarska oryginalna jest pyszna i nie widzialam z koziego mleka tylko z owczego – sklad i owieczka na opakowaniu i do dostania na calym swiecie. Produkuja w Bulgarii na zamowienie dystrybutorow "indo-european" (marka), a pakuja Niemcy (firma ZerGut) a potem jest rozprowadzana po swiecie. http://www.zergut.com. Czesto ja kupuje i zeby bylo smieszniej, to w hinduskim sklepie, choc jest w innych tylko tam drozej.
Mimo ze nie znasz angielskiego, mozesz sobie piklikac i zobaczyc, a tu fragmnet ze stronki w oryginale i tlumaczenie specjalnie dla Ciebie:Bulgarian Feta: The Bulgarian 100% sheep milk Feta is creamy and considered the best of all Feta’s produced. After the fall of Communism, the exports from Bulgaria opened up and a lot of low quality cheese was exported that ruined the quality name associated with Bulgarian cheese. With this new relationship, Indo-European has managed to join with a producer in Bulgaria who also believes in high quality standards, and together we are promoting the high quality cheese under the ZerGut label. The Feta is available in the original 14 kilo tins (31 lbs), along with 2 lb. plastic buckets and 28 oz. easy-open cans. Tlumaczenie:
Bulgarska feta. Bulgarska feta ze 100% owczego mleka jest cremowa i uwazana za najlepsza ze wszyskich produkowanych. Po upadku comunizmu otworzyly sie mozliwosci i duzo wysokiej jakosci bulgarskich serow byly eksportowane, ktore zrujnowaly pojecie jakosci innych wytworcow. Nowe partnerstwo z marka Indo-European przylaczylo bulgarskiego producenta, ktorego wyroby sa wysokiej jakosci i sa rozpowszechniane przez znana z jakosci firme ZerGut. Feta jest w opakowaniach po 14 kg, ale tez w ok. kilogramowych opakowniach plastilowych i latwo otwieranych pudelkach metalowych.
===============================================================================================================
PS. Jest to tlumaczebie luzne, ze wzgledu na inna skladnie jezykowa ale z zachowaniem tresci i sensu. Pozdrawiam, Anerite.
PS. Chcialam zamiescic zdjecie, nie wyszlo, ale mozesz sobie znalezc na stronce.Post edited by: anerite, at: 2005/08/18 20:17
18 sierpnia 2005 at 23:38 #44191RafałParticipantFeta te¿ jest od niedawna zastrze¿ona. Spowodowa³o to niez³± panikê w Danii, gdzie ser ten jest do¶æ popularny, zw³aszcza produkcji ichniejszej Arli. Na gwa³t trzeba by³o zmieniaæ opakowania z "ser feta" na "ser typu feta".
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.