Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

czy niedomiar cholesterolu może zaszkodzić ??

Home Forums Działy Diety czy niedomiar cholesterolu może zaszkodzić ??

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 32 total)
 • Author
  Posts
 • #44538
  admin
  Keymaster

  Ostatnio spróbowałem margaryny Flora proactive i bardzo mi przypadła do gustu. Praktycznie kazda kanapka jest teraz posmarowana nią i nie wiem czy nie przesadzam.Przecież tak jak w przypadku kawy oprócz własności smakowych idą też związki chemiczne wchłaniane do organizmu. Flora zmniejsza ilość cholesterolu z którym ja nie mam problemu więc czy aby nie powinienem zaprzestać spożywania tej margaryny i jeść zwykłą?

  #44539
  marek
  Participant

  Sa różne zdania na ten temat. Spotyka się poglądy, że nadmierne obniżanie za pomocą diety lub leków poziomu cholesterolu całkowitego i LDL może być niekorzystne i wywoływać na przykład zaburzenia metaboliczne i psychiczne. Te opinie są jednak kwestionowane i jak dotąd nie znalazły potwierdzenia w badaniach. Polecam lekturę:
  [url]http://pychotka.pl/pychotka/content/view/2346/104/[/url]

  #44548
  admin
  Keymaster

  we wzsystkim najważniejszy jest umiar. jeśli tylko nie spożywasz łyżką wprost z pudełka margaryny to nie powinno ci to zaszkodzić. tymbardziej że to dobra gatunkowo margaryna i niesie nie tylkko smak ale i wartości odżywcze.

  #44565
  admin
  Keymaster

  [b]tinca napisał:[/b]
  [quote]Sa różne zdania na ten temat. Spotyka się poglądy, że nadmierne obniżanie za pomocą diety lub leków poziomu cholesterolu całkowitego i LDL może być niekorzystne i wywoływać na przykład zaburzenia metaboliczne i psychiczne. Te opinie są jednak kwestionowane i jak dotąd nie znalazły potwierdzenia w badaniach. Polecam lekturę:
  [url]http://pychotka.pl/pychotka/content/view/2346/104/[/url][/quote]

  Podczas badania cholesterolu który z nich jest oznaczany całkowity czy może jakoś szczegółowo LDL,HDL albo cokolwiek innego?Chodxzsi mi o to czy człowiek spożywający dużo "dobrego" cholesterolu może zostać w takim badaniu zidentyfikowany jako ciężko chory.

  #44567
  marek
  Participant

  Należy wyjaśnić, że cholesterol krążący we krwi występuje w kilku frakcjach o zróżnicowanych właściwościach pod względem wywoływania miażdżycy. Najbardziej szkodliwy jest cholesterol, który krąży w lipoproteinach oznaczanych symbolem LDL (ang. low density lipoproteins, czyli tak zwany "zły cholesterol" powodujący pojawianie się zmian miażdżycowych). Ta frakcja przenika do ściany tętnicy ze szczególną łatwością i bardzo łatwo ulega utlenieniu. Dlatego najbardziej zagrożeni są ludzie z podwyższonymi poziomami cholesterolu LDL. Warto podkreślić, że wysokie poziomy cholesterolu we krwi są najczęściej spowodowane wysokim stężeniem "złego cholesterolu".

  Istnieje we krwi także "dobry cholesterol" czyli zawarty w lipoproteinach oznaczanych symbolem HDL (ang. high density lipoproteins, czyli "dobry cholesterol" powodujący usuwanie tych zmian). Lipoproteiny te są ważnym czynnikiem chroniącym tętnice przed rozwojem miażdżycy, transportują bowiem cholesterol ze ściany tętnicy do wątroby, gdzie ulega on przeróbce na kwasy żółciowe. Dlatego ludzie, mający niskie poziomy cholesterolu HDL częściej chorują na zawał serca. Poziomy cholesterolu HDL poniżej 35 mg/dl (0,9 mmol/l) uznaje się za niskie.

  Zaleca się, aby pierwszą kontrolę poziomu cholesterolu wykonać w 20 roku życia i następnie powtarzać co pięć lat. Ludzie starsi potrzebują częstszych badań. Jeżeli stężenie cholesterolu jest znacznie podwyższone, wówczas lekarz powinien rozpatrzyć celowość jego zbadania także u krewnych w prostej linii, bowiem rodzinne występowanie wysokiego stężenia cholesterolu jest znacznie częstsze niż się powszechnie przypuszcza. Szczególnie ważne jest oznaczenie poziomu cholesterolu, jeżeli w rodzinach występują nagłe zgony oraz choroby układu krążenia w młodym wieku.
  lek. med. Grzegorz Kurdziel

  #44589
  admin
  Keymaster

  Nie martw się o niedomiar.Jak przyjdzie co do czego będziesz walczyć z nadmiarem, ale na to też są sposoby.

  #44597
  admin
  Keymaster

  zdrowa dieta i zdrowy tryb życia w niezdrowym świecie ……. jasne

  #44688
  admin
  Keymaster
  #44690
  marek
  Participant

  Hmmmm ciekawy wywód, ale czy prawdziwy. Jest massę publikascji autorsrwa osób tytułowanych twierdzących wręcz odwrotnie. Najlepiej więc zachować zawsze umiar.

  #44693
  admin
  Keymaster

  Jeszcze jedna ważna rzecz dla ciekawych…. [color=#FF0000]Pogląd że mięso tłuste zawiera więcej cholesterolu od mięsa chudego nie jest prawdziwy, np. w 100 gramach cielęciny lub boczku, jest taka sama ilość cholesterolu, około 70 miligramów[/color]. Cholesterol jest substancją trwałą, nie ulegającą zniszczeniu pod wpływem ogrzewania lub przechowywania.

  #44696
  marek
  Participant

  Ciekaw, nigdy bym na to nie wpadł. Ale sposób obróbki kulinarnej ma z pewnością wpływ na zawartość cholesterolu.

  #44707
  admin
  Keymaster

  napewno też na wchłanianie cholesterolu ma wpływ łączenie poszczególnych grup pokarmów … złożone , niezbadane …

  #44724
  admin
  Keymaster
  #44897
  admin
  Keymaster

  Cóz, zazwyczaj przekroczenie normy w obie strony jest niedobre. Mrozi mnie, gdy widze jak niektorzy faszeruja sie witaminami na przyklad, ktorymi przeciez mozna sie zatruc.
  Obecnie dosyć łatwo można sobie zarówno podnieść jak i obniżyc cholesterol, choc gdy ktos nie chce ruszac przy tym swojej wagi, to juz nie takie proste 🙂

  #44898
  admin
  Keymaster

  Mozna margarynami. Są na rynku wprawdzie od stosunkowo niedawna, ale opinie krązą o nich dobre.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 32 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.