Pychotka.pl – Przepisy Kulinarne

Frutti di mare, wino, warzywa i oliwa

Dobra na wszystko. Dobra dla wszystkich
Dieta śródziemnomorska pozwala utrzymać poprawną masę ciała, nie jest ciężkostrawna, ponieważ mięso występuje w niej w ograniczonej ilości.
Naukowcy uważają, że to właśnie spożywanie nienasyconych tłuszczów jako głównego składnika diety jest tym czynnikiem, który oddala ryzyko zgonu z powodu różnych chorób. Nie należy się więc dziwić, że oliwa jest niekiedy nazywana „eliksirem młodości”.
Wiele badań wykazało, że stosowany w omawianym regionie model odżywiania wywiera znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożenia chorobami powstającymi na tle wadliwego żywienia. Jego zastosowanie w warunkach panujących w naszym kraju może mieć istotne znaczenie dla poprawy sytuacji zdrowotnej w Polsce.
Oliwa z oliwek stanowi podstawowe źródło tłuszczu w tej diecie. Zawarte w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwmiażdżycowe, dostarcza ona również ważnego antyoksydantu, jakim jest witamina E. Ostatnio stwierdzono, że oliwa z oliwek zawiera szereg związków o charakterze antyoksydacyjnym. Zbliżone do niej właściwości ma także olej rzepakowy bezerukowy.

Dlaczego warto polecać taki sposób odżywiania?
Często można usłyszeć opinię, że dieta śródziemnomorska ze względu na dużą zawartość węglowodanów (np. makaronu), nie pozwala schudnąć. Nie jest to jednak prawda. Makaron z warzywami a nawet chudą rybą czy drobiem nie tuczy. Niebezpieczny staje się dopiero w towarzystwie tłustego sosu albo z kotletem schabowym smażonym w panierce.
Dania kuchni śródziemnomorskiej to synonim zdrowia i właściwego odżywiania, nie tylko dlatego, że są świeże i lekkie. Istotne jest w nich także zestawienie ryb, warzyw, owoców i ziaren z oliwą z oliwek oraz mięsem, jedynie jako dodatkiem. Podczas gdy tradycyjna piramida żywieniowa wyklucza nadmierne spożywanie tłuszczu, dieta śródziemnomorska uznaje znaczny udział tłuszczu oliwy z oliwek bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i tłuszczu rybiego dostarczającego kwasów omega-3.
Na uwagę zasługuje też zalecenie stosowania regularnego wysiłku fizycznego.
Dieta śródziemnomorska, stosowana w odpowiednich proporcjach, dostarcza wystarczających ilości energii białka, tłuszczu, wszystkich witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Stopniowe jej wprowadzenie w rodzinie od najmłodszych lat (z wyjątkiem wina oczywiście) stanowiłoby istotny element prewencji chorób powstających na tle wadliwego żywienia, w tym przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca i nowotworów. Należy wyraźnie podkreślić, iż zalecane proporcje poszczególnych grup pożywienia w piramidzie (na rysunku) dotyczą starszej młodzieży i osób dorosłych.
Osoby dorosłe mogą stosować dietę śródziemnomorską przez całe życie. Dostarcza ona więcej białek pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, co jest ze wszech miar korzystne. Dużo w niej warzyw i owoców, dzięki czemu zapewnia potrzebną ilość witamin oraz minerałów. Przygotowanie posiłków nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów. Mankamentem jest, że potrawy się gotuje, smaży bądź piecze i z tego powodu tracą one sporo wartości odżywczych.
Niektórzy dietetycy zwracają też uwagę, że dietę śródziemnomorską tworzą produkty z małą ilością bardzo potrzebnego kwasu foliowego i cynku. Ten sposób odżywiania jest więc bardzo korzystny dla naszego zdrowia i dlatego warto dużo o nim mówić i propagować go jako zdrowe uzupełnienie ćwiczeń fizycznych.

(artykuł ukazał się w czasopiśmie Body Life)
http://www.sggw.waw.pl/~zcz_knzd/gazetka/6/06232.html

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *